Oszuści podający się za policjantów stale są aktywni.
Sprawcy podszywając się pod funkcjonariuszy wmawiają seniorom, że biorą udział w tajnej akcji wymierzonej przeciwko nieuczciwym pracownikom banku. W ten sposób starają się nakłonić ich do wypłaty i przekazania pieniędzy. Policja apeluje o ostrożność i przypominamy, że nigdy nie prosi o przekazywanie lub wypłacanie gotówki!
Oszuści tzw. metodami "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż próbują oszukiwać starsze osoby
Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod różne zaufane osoby - członków rodziny, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ itp.
Osoby podające się za członków rodziny będą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Z kolei przestępcy podszywający się pod policjanta czy funkcjonariusza innej służby wmawiają seniorom, że ich oszczędności w banku są w niebezpieczeństwie i koniecznie muszą je przelać na „bezpieczne” konto, którego numer sami wskazują lub wypłacić, aby przekazać do zabezpieczenia funkcjonariuszowi. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego policjanta często nie myśli racjonalnie i przekazuje przestępcom całe swoje oszczędności. O tym, że padła ofiarą oszustwa orientuje się zazwyczaj po kilku godzinach, a nawet dniach, kiedy kontakt z oszustami urywa się.
Policyjne akcje profilaktyczne sprawiają, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia
Tym przekazem chcemy zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Ponadto wielu z nas ma w sąsiedztwie starsze, samotnie zamieszkujące osoby, które nie mają bliskiej rodziny. Być może to właśnie my jesteśmy jedynymi osobami, które mogą ostrzec je przed zagrożeniem ze strony oszustów.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:
Bądź ostrożna/y, pamiętaj:
- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,
- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy,
- nie działaj pochopnie pod presją czasu,
- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą,
- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.
Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że osoba dzwoniąca do nas nie jest członkiem rodziny lub prawdziwym funkcjonariuszem PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.