Wiadomości z Żor

Ulewny deszcz i burze w województwie śląskim. Strażacy interweniowali ponad 500 razy!

  • Dodano: 2022-08-22 12:00, aktualizacja: 2022-08-22 13:33

To nie był spokojny weekend dla strażaków z województwa śląskiego. Od piątku odnotowali ponad 500 interwencji związanych z ulewnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.

W miniony weekend strażacy interweniowali ponad 500 razy!

Przez ostatnie kilka dni IMGW ostrzegał mieszkańców m.in. województwa śląskiego przed lokalnymi burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Prognoza pogody sprawdziła się i nad naszym województwem przeszły burze, w wyniku których śląscy strażacy mieli bardzo pracowity weekend.

Od piątku 19 sierpnia do godzin porannych w poniedziałek 22 sierpnia straż pożarna w województwie śląskim odnotowała ponad 500 interwencji. W działaniach zaangażowanych było prawie 700 zastępów PSP i OSP. Najwięcej interwencji miało miejsce w powiatach gliwickim, raciborskim, rybnickim i pszczyńskim.

W ciągu zaledwie jednej doby, od godziny 7:00 w niedzielę do godziny 6:30 w poniedziałek, odnotowano 297 interwencji związanych z wiatrem i przyborami wód. Najwięcej w pow. raciborskim (110), Rybniku (30), gliwickim (24) i Jastrzębiu-Zdroju (16). Działania polegały głównie na odpompowaniu wody z zalanych posesji i budynków.

W związku z warunkami atmosferycznymi w województwie śląskim wystąpiły nieplanowane przerwy w dostawie energii elektrycznej. Według szacunków dziś rano blisko 1200 mieszkańców nie miało prądu.

W wyniku silnych opadów deszczu w niektórych rzekach podniósł się stan wód. Dziś rano rzeki Pszczynka i Ruda przekroczyły stan ostrzegawczy, natomiast rzeka Gostynia przekroczyła stan alarmowy.

To wciąż nie koniec burz i ulewnego deszczu

Według prognozy IMGW, do godziny 1:00 we wtorek 23 sierpnia możemy spodziewać się burz z silnymi opadami deszczu (do 40 mm) oraz mocnymi porywami wiatru, nawet do 70 km/h. Miejscami może pojawić się grad.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również