Wiadomości z Żor

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

  • Dodano: 2021-02-22 08:15, aktualizacja: 2021-02-22 08:29

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 22 do 28 lutego, to kolejna edycja inicjatywy koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób dotkniętych przestępstwem

Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw, w której to wskazano potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

W Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach i wszystkich podległych jednostkach rejonowych, w tym w Żorach, w dniach 22-28 lutego 2021 r. zorganizowane zostaną dyżury osób, które będą przyjmowały osoby pokrzywdzone przestępstwem i udzielały informacji prawnych.

W Sądzie Rejonowym w Żorach, w ramach kolejnej edycji "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, utworzony został specjalny adres e-mail poop@zory.sr.gov.pl oraz punkt, gdzie odbywać się będą bezpłatne, telefoniczne porady prawne prowadzone przez asystentów sędziego.

Dyżury będą pełnić również policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Żorach w ramach pełnionych przez nich dyżurów referenckich.

Ponadto zapraszamy do zapoznania się z informacjami ta temat możliwości uzyskania pomocy, które znajdziecie Państwo na stronie Komendy Miejskiej Policji w Żorach w dziale "Pomoc ofiarom przestępstw".

Zapraszamy także na stronę Funduszu Sprawiedliwości, gdzie osoby pokrzywdzone przestępstwem znajdą wiele informacji na temat możliwości uzyskania pomocy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.