Wiadomości z Żor

Trwa realizacja Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2020

  • Dodano: 2020-10-21 08:30, aktualizacja: 2020-10-21 08:39

Nowe place zabaw, nasadzenia zieleni, budowa i modernizacja boisk sportowych czy stworzenie wybiegu dla czworonogów, to tylko część z projektów, które rok temu wybrali do realizacji mieszkańcy, biorący udział w Żorskim Budżecie Obywatelskim 2020. Urząd Miasta przedstawia krótki raport z realizacji tych przedsięwzięć.

Mieszkańcy wybrali do realizacji 18 projektów, których łączna wartość to 1 750 000,00 zł

Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów otrzymał „Żorski Ogród Społecznościowy” – projekt stanowiący połączenie wniosków złożonych przez Joannę Kisielewską i Annę Nowacką. Wartość tego projektu to 250 000,00 zł. Do tej pory uporządkowano teren przy I LO w Żorach pod stworzenie ogrodu oraz przeprowadzono cykl spotkań dla tworzącej go społeczności. Obecnie trwa natomiast opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej zagospodarowania tego terenu wraz z elementami małej architektury. Kolejnym etapem będzie realizacja samego projektu i tworzenie pięknej, zielonej przestrzeni integrującej mieszkańców.

W minionym roku zieleń była tematem przewodnim wielu projektów zgłoszonych przez mieszkańców do ŻBO 2020

Jednym z nich jest „Tajemniczy Ogród”, który właśnie powstaje w dzielnicy Księcia Władysława. Planowany termin zakończenia prac to 30 listopada. Te inicjatywę zgłosił Mateusz Buksa. Praca wre także w Parku Strzelnica, gdzie prowadzony jest kolejny etap modernizacji. Zakończono już nasadzanie roślin, a obecnie powstają nowe ścieżki i porządkowany jest teren parku. Prace te potrwają do 10 grudnia, a o modernizację Parku Strzelnica wnioskowała Ludwika Bielak. Kontynuując temat zieleni należy wspomnieć o projekcie pn. „Zielona Aleja”, który zgłosiła Katarzyna Rutkowska. W ramach tego przedsięwzięcia posadzono rośliny wzdłuż całej alei Otto Sterna, począwszy od pawilonu handlowo-usługowego przy Banku Śląskim, aż do al. Jana Pawła II. Już latem można było podziwiać efekty tego proekologicznego projektu.

Mieszkańcy Żor licznie zagłosowali także za budową nowych i modernizacją już istniejących placów zabaw w różnych częściach naszego miasta. Rozstrzygnięty został już przetarg na budowę ekologicznego placu zabaw w Parku Miejskim. Inwestycja, którą zgłosił Janusz Janik będzie gotowa do końca listopada. Już niedługo rozpocznie się także  rozbudowa placu zabaw na os. Pawlikowskiego w rejonie bloku nr 20, gdzie dzięki projektowi Agnieszki Szpryngier pojawią się trampoliny ziemne oraz zjazd linowy. Będą one gotowe do końca listopada. Nieco szybciej, bo do 16 listopada do użytku zostanie oddany plac zabaw w Baranowicach. O taką inwestycję wnioskował Krzysztof Mentlik. Trwają również formalności związane z modernizacją i doposażeniem placu zabaw Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w dzielnicy Rowień-Folwarki. Inwestycja zgłoszona przez Aleksandę Majos zostanie zrealizowana do 30 listopada.

Z nowej przestrzeni mogą cieszyć się już mieszkańcy dzielnicy Korfantego

Dzięki wnioskowi złożonemu przez Jana Ogiermana, Mieczysława Borowca, Dorotę Szmyt, Stefana Drożdża, Dominika Krusberskiego, Ireneusza Jagusia i Stanisławę Drewicz obok bloków nr 11 i 12 powstała Strefa Rekreacji. Koszt tej inwestycji wyniósł 76 tys. zł.  W dzielnicy Powstańców Śląski miejsce do zabawy zyskały natomiast czworonogi. Z inicjatywy Zdzisława Skórzaka za blokiem nr 12 już w czerwcu stworzono bezpieczny, ogrodzony wybieg dla psów z wieloma urządzeniami zabawianymi, dostosowanymi do potrzeb naszych czworonożnych przyjaciół.

Projekty wybrane w głosowaniu przez mieszkańców dotyczyły też budowy chodników i poprawy bezpieczeństwa na drogach. Do końca listopada gotowy będzie nowy chodnik wraz ze ścieżką rowerową przy fragmencie Alei Wojska Polskiego - od skrzyżowania z ul. 3 Maja w stronę Al. Armii Krajowej. To projekt zgłoszony przez Henryka Kowalczyka. W tym samym terminie zakończy się budowa chodnika i montaż progów zwalniających na ul. Spółdzielczej. To efekt projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na ulicy Spółdzielczej”, zgłoszonego przez Grzegorza Gardynika. Obecnie trwa także budowa chodnika przy ul. Skotnica w dzielnicy Kleszczów. Inwestycja, o której realizację wnioskowała Mariola Ordon, zostanie zakończona do 30 listopada.

W ramach poprawy bezpieczeństwa zabudowane zostały też progi zwalniające na ul. Wodnej w Kleszczowie – to efekt projektu zgłoszonego przez Marka Marcisza. W toku jest natomiast realizacja projektu pn. „Bezpieczne Osiny”, którego pomysłodawca – Marcin Broda – wnioskował o wybudowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez ulicę Główną. Przewidywany termin realizacji tej inwestycji to 8 listopada.

W ramach ŻBO 2020 mieszkańcy nie zapomnieli też o infrastrukturze sportowej

Trwają prace związane z budową boiska wielofunkcyjnego w dzielnicy Rogoźna. Pomysł takiej inwestycji zgłosili Teresa Michalik i Jerzy Michalik, a będzie ona gotowa już pod koniec października. Wtedy zakończy się także renowacja nawierzchni boiska piłkarskiego KS Kleszczów. To z kolei inicjatywa zgłoszona przez Piotra Frysza.

Ostatni z projektów pn. „Wykonanie projektu budowlanego pełnowymiarowego boiska piłkarskiego wraz z oświetleniem, zapleczem socjalno-szatniowym i parkingiem” został zgłoszony przez Krzysztofa Majosa i dotyczy dzielnicy Rowień-Folwarki. Obecnie prowadzone jest rozeznanie cenowe na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu, na którym ma zostać stworzone boisko. Po jej wykonaniu możliwe będą dalsze działania związane z tym przedsięwzięciem.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.