Wiadomości z Żor

#TrashChallenge w Żorach!

  • Dodano: 2019-04-19 07:00, aktualizacja: 2019-04-18 11:31

Na początku marca jeden z użytkowników portalu społecznościowego Reddit wrzucił zdjęcie zaśmieconej okolicy, a następnie już posprzątanej. I tak się zaczęło.

Internauci z całego świata przyjmują wyzwanie pod hasłem #TrashChallenge i sprzątają swoją okolicę. Postępują dokładnie jak twórca tej akcji.

Odzew jest bardzo duży, włącza się w nią coraz więcej osób

Ludzie, organizacje, które angażują się w #TrashChallenge i wrzucają zdjęcia do portali społecznościowych, nominują osoby, organizacje, grupy społeczne do uprzątnięcia swojej okolicy.

Jest to mądre ekowyzwanie, które ma szanse przynieść realne owoce – poza klikami, odsłonami i lajkami, rzecz jasna. Miasta które na chwilę obecną podjęły wyzwanie to Kielce, Katowice, Jaworzno, Rybnik, Chełm, Pszczyna, Kołobrzeg, Tuliszków, Gniezno, Sławków, Bytom, teraz dołączyły Żory, które wzbogaciły swoją inicjatywę o segregację zebranych śmieci. Dzięki temu znaczna część zebranych odpadów trafi do powtórnego przerobu lub zostanie zagospodarowana w bardziej ekologiczny sposób. 

W poniedziałek 15 kwietnia, w ramach I Rodzinnego Pikniku Ekologicznego, Miejski Ośrodek Kultury wraz z radną Anną Nowacką z Gromadą Zuchową "W stronę Słońca", przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta i chętnymi wolontariuszami posprzątali okolice ulicy Dworcowej, teren zielony pomiędzy SP 16 a Castoramą, staw przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz uporządkowali teren pod  projekt ekologiczny, który będzie miał miejsce już w niedalekiej przyszłości, przy ul. Powstańców 4. Jak informuje Miejski Ośrodek Kultury, który jest organizatorem sprzątania, Zakład Komunalny Żory dostarczył wszelkie potrzebne materiały: kontener, worki na odpady i rękawice robocze, a po akcji zabrał śmieci na wysypisko. Koszt odbioru odpadów pokryła Fundacja Folwark pod Lipami oraz Kontrapunkt.

Żory to nasza mała ojczyzna, nasze miejsce na świecie

Dbajmy o nie wspólnie! - przekonują organizatorzy... i namawiają: „Zaproście przyjaciół, sąsiadów, znajomych i zorganizujcie akcję sprzątania naszego miasta w swojej okolicy”.

Ponad dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy zebrała 44 worki śmieci”. Tuż po opublikowaniu zdjęć, zaprosili do akcji MOSiR Żory, który już podjął wyzwanie #TrashChallenge i też posprząta wybraną okolicę.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.