Wiadomości z Żor

"Tarcza antykryzysowa" - pomoc dla przedsiębiorców

  • Dodano: 2020-04-06 10:45

Tak zwana „Tarcza antykryzysowa” to nowe instrumenty i rozwiązania dla przedsiębiorców,  przewidziane w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Nowe rozwiązania, które będą realizowane przez urzędy pracy to:

  • jednorazowa niskooprocentowana pożyczka do 5 tys. zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorcy,
  • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19,
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw, jeśli w następstwie COVID-19 wystąpił spadek obrotów gospodarczych.

Wszystkie formy dostępne będą po ogłoszeniu naboru wniosków na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach.

Priorytetową formą wsparcia i pierwszym realizowanym instrumentem będą pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej. Nabór wniosków już trwa.

Informacji na temat realizowanych przez PUP form wsparcia można zasięgnąć pod numerem telefonu 32 43 42 790  lub na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Znajdują się tam również informacje o innych świadczeniach na rzecz ochrony miejsc pracy, których realizatorem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (świadczenia postojowe) czy Wojewódzki Urząd Pracy (dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym).

Szczegółowe informacje o wszystkich narzędziach, jakie oferuje Tarcza i sposobach wnioskowania o pomoc znaleźć można na stronie internetowej: www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również