Wiadomości z Żor

Podsumowanie akcji sprzątania lasu w Żorach

  • Dodano: 2024-05-02 12:00

Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi wydział Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta Żory, zaprosił wszystkich, którym zależy na czystym środowisku, do wspólnej akcji ekologicznej sprzątania lasu.

Podsumowanie akcji sprzątania lasu w Żorach

Niemalże 100 osób spotkało się w rejonie Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Park Piaskownia” w Żorach, by wspólnymi siłami wysprzątać kawałek lasu i swoją postawą dać przykład dla innych.

Zarówno dorośli jak i dzieci zakasali rękawy, założyli rękawice, zabrali worki i ruszyli w las. Pogoda dopisała, wśród uczestników panowała bardzo pozytywna atmosfera. Po zaledwie 30 minutach spaceru najbardziej aktywni uczestnicy mieli już pełne worki i konieczne było rozdanie dodatkowych.

Podczas spaceru uczestnicy mogli zapoznać się z tablicami ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Do Gichty”,dowiedzieć się czym są odnowienia naturalne, na czym polega gospodarka leśna oraz skąd wzięła się nazwa „Gichta”.

Zebrano pokaźną ilość odpadów głównie szklane i plastikowe opakowania oraz opony. Zdarzyły się również ciekawsze okazy jak zapomniane gumowce porośnięte mchem, krzesło drewniane, piła ręczna czy podstawka samochodowa – wszystko znalezione w gąszczu drzew.

Po powrocie na teren Piaskowni uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach o tematyce przyrodniczej, segregacji odpadów oraz zręcznościowych, a także sprawdzić swoją wiedzę wypełniając „mały test o lesie”. Uczestnicy konkursów otrzymali nagrody.

Akcja została zorganizowana przy współpracy Nadleśnictwa Rybnik oraz Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. W wydarzenie włączyły się Wędliny Żorskie Kania, Piekarnia Malaga oraz Drogeria DM. 

Zorganizowanie akcji sprzątania to dobra okazja do integracji lokalnej społeczności, której zależy na czystym środowisku. Wydarzenie wnosi również cenny walor edukacyjny i świadomość, że czysta przyroda jest wartością, o którą trzeba dbać na co dzień. Dbajmy wspólnie o naszą planetę! 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również