Wiadomości z Żor

Od nowego roku za przejazd A4 zapłacimy 30% taniej - jest jednak pewien warunek

  • Dodano: 2019-12-03 09:45

Od nowego na korzyść kierowców zmienią się stawki za przejazd autostradą A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, jest jednak pewien warunek - opłatę trzeba będzie uiścić automatycznie przy pomocy aplikacji mobilnej Autopay lub urządzeniem A4 Go.

45 tysięcy pojazdów dziennie korzysta z płatnego przejazdu A4, a jedynie 17,5% z nich korzysta z automatycznych płatności

Jak wynika z danych spółki Stalexport Autostrada Małopolska, z odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem w ciągu dobry korzysta już średnio ponad 45 tysięcy pojazdów, a liczba ta wciąż rośnie. Wprowadzenie automatycznych opłat obniży koszty obsługi oraz przyspieszy ruch na bramkach.

Z płatności automatycznych, które nie wymagają bezpośredniej obsługi na bramkach, korzysta obecnie około 17,5% pojazdów przejeżdżających przez autostradę A4. Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes spółki SAM Emil Wąsacz powiedział:

Dziwi nas, że kierowcy wolą wybierać kolejki, a nie chcą korzystać z bardzo łatwego systemu videotollingu, czy też A4Go. (...) W związku z tym przewidujemy od 1 stycznia co najmniej do 31 marca zastosować radykalną obniżkę dla samochodów, które korzystają z systemów niewymagających otwierania okienka - mówił prezes SAM, Emil Wąsacz

Obniżka nie jest wiec na razie zadeklarowana na stałe, a jedynie do 31 marca, chociaż niewykluczone, że okres ten zostanie wydłużony.

Dla przeciętnego kierowcy na pewno sporym ułatwieniem będzie aplikacja Autopay, w której wystarczy uzupełnić dane pojazdu i wskazać metodę płatności - reszta odbywa się automatycznie już przy przejeździe przez bramki:

Zbliżając się do bramek, wybierz tę odpowiednią oznaczoną, np. "AmberGO" lub “A4 Go". System zidentyfikuje Twój pojazd po numerze rejestracyjnym i podniesie szlaban, a płatność dokona się w tle. Cały proces zajmie zaledwie kilka sekund - informują twórcy aplikacji.

Ile zapłacimy za przejazd przez bramki na A4?

typ pojazdu stara stawka nowa stawka
motocykl 5 5
samochód osobowy 10 7
pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, a także pojazdy o dwóch osiach z przyczepami 20 17
pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami 35 30

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również