Wiadomości z Żor

Nowy wóz oraz wyposażenie – strażacy ochotnicy otrzymali sprzęt za ponad 2 mln zł!

  • Dodano: 2024-01-22 10:15

60 kompletów środków ochrony indywidualnej, 24 komplety sprzętu służącego do ochrony dróg oddechowych oraz fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy trafiły w piątek w ręce strażaków ochotników służących w jednostkach OSP, działających na terenie Miasta Żory. Wszystko po to, by strażacy mogli bezpiecznie i skutecznie strzec życia i mienia naszych mieszkańców!

Nowości w żorskiej Straży Pożarnej

W Muzeum Ognia w Żorach odbyło się uroczyste przekazanie nowego sprzętu strażakom. Do wszystkich sześciu jednostek OSP działających w naszym mieście trafiło wyposażenie kupione w ramach projektu pn. „Bezpieczeństwo ratowników dla bezpieczeństwa mieszkańców”. Wygrał on w głosowaniu mieszkańców w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Autorem projektu, działającym w imieniu wszystkich strażaków ochotników z naszego miasta jest Michał Klein.

Projekt zakładał zakup 60 kompletów środków ochrony indywidualnej dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. W skład jednego kompletu wchodzą: ubranie specjalne trzyczęściowe, buty strażackie skórzane, hełm strażacki, rękawice strażackie, rękawice techniczne oraz kominiarka strażacka. W ramach projektu zakupiono też dla każdej jednostki OSP z terenu Żor 4 komplety sprzętu, służącego do ochrony dróg oddechowych – w sumie 24 komplety. W skład takiego kompletu wchodzą: aparat powietrzny, butla kompozytowa wraz z pokrowcem oraz maska nadciśnieniowa pełnotwarzowa. Ten sprzęt zabezpiecza ratowników przed zatruciem gazami pożarowymi oraz różnymi substancjami chemicznymi w formie lotnej, a także substancjami rakotwórczymi. Łączna wartość przekazywanego sprzętu to aż 631 637,52 zł. Kwota ta w całości pochodzi z budżetu Miasta Żory.

Następnie zaprezentowano drona z kamerą na podczerwień, którego przy wsparciu Miasta Żory zakupiła niedawno Ochotnicza Straż Pożarna Żory. Najważniejszy nabytek żorskich strażaków zostawiono na koniec. Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha przekazał na ręce Adam Konska -  Prezes OSP Rowień kluczyki do nowego, w pełni wyposażonego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki VOLVO. Samochód ratowniczo-gaśniczy kosztował 1 499 800,00 zł, a na jego zakup OSP w Żorach-Rowniu otrzymała środki z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w kwocie 550 000,00 zł, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 300 000,00 zł, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 100 000,00 zł, budżetu Województwa Śląskiego w kwocie 300 000,00 zł oraz z budżetu Gminy Miejskiej Żory w wysokości 249 800,00 zł

- Do skutecznego działania ochotniczej straży pożarnej potrzebni są nie tylko pełni zapału do działania ludzie, ale też odpowiednie wyposażenie. Niezwykle się cieszę, że żorscy strażacy mają do dyspozycji coraz bardziej nowoczesny sprzęt, który zapewnia Wam bezpieczeństwo podczas akcji i pozwala stać na straży naszego bezpieczeństwa. Bardzo Wam dziękuję, za wszystko co robicie dla żorzan i mam nadzieję, że przekazane dziś wyposażenie będzie bardzo dobrze Wam służyło – powiedział Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Nowy wóz oraz wyposażenie – strażacy ochotnicy otrzymali sprzęt za ponad 2 mln zł! / fot. UM Żory

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również