Wiadomości z Żor

Nie kupiłeś węgla od Miasta w tym roku? Możesz to zrobić w 2023 roku

  • Dodano: 2022-12-12 10:30

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych pozwala kupić węgiel od samorządu w ilości 3 ton na gospodarstwo w preferencyjnej cenie. Osoby, które nie kupiły na tej zasadzie węgla w tym roku, mogą to zrobić w roku 2023.

Nowelizacja zasad w ramach zakupu preferencyjnego węgla

Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego, określała, że ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi:

  1. 1 500 kg - do dnia 31 grudnia 2022 r.;
  2. 1 500 kg - od dnia 1 stycznia 2023 r.

Nie istniała przy tym możliwość przeniesienia niewykorzystanego limitu na kolejny przyszły.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, dokonana została nowelizacja wspomnianego wyżej rozporządzenia. Zmiana rozporządzenia umożliwiła przeniesienie niewykorzystanego w 1. okresie zapotrzebowania na następny okres (od 1 stycznia 2023 r.).

Nowelizacja zakłada, że w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na 2. okres. Tym samym mieszkaniec, który w 1. okresie złoży wniosek na mniejszą ilość węgla niż maksymalna (np. 1 000 kg), będzie mógł ująć w przyszłorocznym wniosku tę niewykorzystaną cześć limitu (w podanym przypadku 500 kg; czyli jego wniosek będzie dotyczył 1 500 kg, powiększonych o 500 kg).

Zmiana ta będzie dotyczyć również zakupów dokonanych przed wejściem w życie zmiany rozporządzenia, a więc będzie jednoznacznie korzystna dla mieszkańców, którzy wnioskowali o mniejszą ilość węgla w preferencyjnej niż 1 500 kg.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również