Wiadomości z Żor

Na ulicy Miłej powstają śluzy. W trosce o bezpieczeństwo

 • Dodano: 2018-05-17 11:30

Na ulicy Miłej, przy Parku Cegielnia, obecnie są wykonywane tzw. śluzy. Jest to pierwsze takie rozwiązanie drogowe w Żorach.

Ruch na ulicy Miłej, po wykonaniu nawierzchni z kostki brukowej, był przedmiotem licznej korespondencji oraz dyskusji na posiedzeniach Komisjach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według badań ruchu na tej ulicy (Urząd Miasta ma własny przyrząd do wykonywania takich badań) wcześniejsze rozwiązania nie przyniosły zdecydowanej poprawy i niektórzy kierowcy nadal znacznie przekraczali dozwoloną prędkość na tej drodze.

Obecnie przygotowywane rozwiązanie, czyli wykonanie tzw. śluz, zostało wypracowane podczas obrad KBRD z udziałem okolicznych mieszkańców, przedstawicieli Rady Dzielnicy Zachód i innych osób zainteresowanych tym tematem.

Droga z obu stron została oznakowana znakami A-30 i tabliczką „śluzy na drodze”.

Ruch na śluzach odbywać się będzie zgodnie ze starą zasadą: „jadący z góry ustępuje pierwszeństwa jadącemu pod górę”. Ta zasada nie jest wprawdzie opisana w aktualnej wersji Kodeksu Drogowego, ale jest opisana w art. 12 Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym: „Na drogach górskich i na drogach z dużym spadkiem o podobnej charakterystyce, na których wymijanie jest niemożliwe lub utrudnione, kierujący pojazdem jadącym z góry powinien zjechać na bok drogi w celu przepuszczenia pojazdu jadącego pod górę...”. Ta zasada była opisana wcześniej w Rozporządzeniu Ministra Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych, wydanym na podstawie Ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych.

Wprawdzie prace na ul. Miłej jeszcze trwają, ale już można zauważyć, że prędkość pojazdów poruszających się tą drogą wyraźnie zmalała.

Pokaż na mapie

Komentarze (5)    dodaj »

 • Afik

  Ale oco hodzi jak tam co 2 osoba pracuje w użędzie miasta to robiom co kcom Państwo w państwie

 • Bob

  Jeszcze kamera przy rondzie by się przydała , bo jadą po angielsku i zbyt szybko.

 • Mat

  Dokladnie, za nic maja przepisy, wolna amerykanka

 • Tom

  Niech burżuje postawią betonowy płot na dwa metry i zrobią sobie enklawę w mieście. Oczywiście obowiązkowo bramki z uzbrojoną ochroną, a na osiedlach i innych drogach gdzie mieszka pospólstwo kierowcy róbta co chceta.

 • Joozef

  Na tej "Miłej" niech się całkiem odseparują, albo wyniosą ją do Rybnika lub innych Marklowic. Postawić znak drogowy zakaz ruchu (oprócz swoich) to było ordynarne przegięcie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również