Wiadomości z Żor

Mieszkańcy ul. Sudeckiej mają dość stanu drogi. Będzie remont?

  • Dodano: 2021-08-04 08:30, aktualizacja: 2021-08-04 15:43

Stan nawierzchni drogi przy ulicy Sudeckiej jest fatalny, a trasa woła o remont. Mieszkańcy napisali petycję do władz Żor! Są szanse na modernizację drogi? UM Żory nie mają dobrych wieści.

Mieszkańcy ulicy Sudeckiej mają serdecznie dość tego, w jakim stanie znajduje się nawierzchnia lokalnej drogi. Nie da się ukryć, że wysypana dolomitem trasa sprawia wiele problemów nie tylko kierowcom, ale i pieszym, nie wspominając o dojeździe do posesji służb ratunkowych. Żorzanie mieszkający w okolicy postanowili nie czekać dłużej i wystosowali do władz miasta specjalną petycję z wnioskiem o budowę nowej drogi – asfaltowej bądź brukowanej.

Droga, o której mowa, posiada liczne uszkodzenia i nierówności, które uniemożliwiają bezpieczny przejazd nawet z małą prędkością, a duże dziury, które powstały narażają na poważne uszkodzenia zawieszenia i podwozia jeżdżących tam samochodów.

Ponadto nawet po niewielkich opadach deszczu na drodze pojawia się błoto, powodując, że droga staje się ciężka do pokonania dla pieszego, a w dni suche pojawia się kurz, który powstaje w wyniku przejeżdżających tam samochodów – wyjaśniają problem mieszkańcy ul. Sudeckiej w piśmie do żorskiego ratusza.

Nawierzchnia ulicy Sudeckiej do gruntownej modernizacji?

Mieszkańcy tłumaczą, że pył osadza się na elewacji budynków i jest szkodliwy dla zdrowia. Najtrudniejszym okresem w roku jest – jak nietrudno się domyślić – zima i okres odwilży, kiedy stan drogi ma krytyczny charakter i dojście do posesji jest jeszcze trudniejsze, szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Z drogi korzysta bardzo wiele osób, w tym uczniowie pobliskiej szkoły.

Obecne prowizoryczne utwardzenie drogi kruszywem typu dolomit jest niewystarczające. Ciągłe poprawki nawierzchni generują tylko koszty, a nie dają satysfakcjonującego mieszkańców długoterminowego efektu – czytamy w petycji, w której mieszkańcy zapewniają, że wielokrotnie prosili Wydział Infrastruktury Miejskiej o remont i położenie nawierzchni asfaltowej bądź brukowanej, jednak do tej pory nie zrobiono nic w tym kierunku.

Co na apele i złożoną w formie petycji prośbę prezydent Żor, Waldemar Socha? Mieszkańcy ulicy Sudeckiej nie doczekają się szybko remontu sprawiającej tyle problemów drogi. Okazuje się bowiem, że modernizacja nawierzchni będzie możliwa dopiero po przejęciu przez gminę działek drogowych na całej długości ulicy Sudeckiej. W tej chwili Żory nie posiadają na własność części pasa drogowego na odcinku od numeru 11 do 19.

To jednak nie jedyny problem – miasta nie stać w tej chwili na taką inwestycję i nie przewiduje się włączenia jej w tym roku do planu realizacji projektów drogowych.

Ze względu na obecnie panującą trudną sytuację gospodarczą oraz ograniczone środki budżetowe na realizację inwestycji w bieżącym roku, brak jest możliwości przeprowadzenia robót. Proponowana inwestycja, po uregulowaniu własności, zostanie uwzględniona jako propozycja do projektu budżetu miasta na kolejne lata – wyjaśnia prezydent Żor, Waldemar Socha.

Władze Żor informują, że do czasu wdrożenia inwestycji w przyszłości, droga będzie utrzymywana w stanie przejezdności w ramach bieżącego utrzymania dróg przez Wydział Infrastruktury Miejskiej. Wygląda na to, że mieszkańcy ulicy Sudeckiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość na kolejne lata.

Następna informacja

Komentarze (1)    dodaj »

  • D.

    Nie tylko ta droga jest w tak fatalnym stanie. Zapraszamy na ulicę Londyńską. Droga miała być, ale za to mamy festiwal dziur, kuzu i pyłu, a do tego wiecznie zepsute zawieszenia w samochodach...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.