Wiadomości z Żor

Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków szkół!

  • Dodano: 2023-05-31 10:15

Miasto Żory zawarło z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę na dofinansowanie projektu pn. „Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach”.

Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej szkół

Głównym celem projektu jest ograniczenie emisji CO2, zwiększenie udziału energii wytwarzanej w OZE czy zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej efektywności energetycznej. Na terenie Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu projektowi.

W konferencji otwierającej projekt wzięli udział: Adrian Lubszczyk - naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory, Joanna Szerzyńska-Grabowska - Specjalista-Ekodoradca z ramienia Urzędu Miasta Żory, inspektorzy nadzoru z Wydziału Inwestycji UM Żory - Grzegorz Rynkiewicz oraz Waldemar Karolczuk, Aneta Polok - dyrektor Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika oraz Anna Gawełczyk-Kretek - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak.

Na czym polega projekt?

Przeprowadzona zostanie modernizacja energetyczna budynków dwóch szkół zlokalizowanych na terenie miasta Żory, a dokładny zakres inwestycji uzależniony jest od charakterystyki konkretnego obiektu i potrzeb wynikłych z przeprowadzonych audytów energetycznych. Te szkoły to pięknie prezentujący się już budynek Technikum nr 1 oraz czekający na rozpoczęcie prac budynek Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak w Żorach - powiedział Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji Kultury i Sportu UM Żory.

W projekcie oprócz termomodernizacji przewidziano również zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii - montaż paneli fotowoltaicznych na dachach obu budynków, a także wymianę oświetlenia wewnętrznego w SP 4. W rezultacie, po przeprowadzeniu kompleksu prac, w budynkach nastąpi redukcja ubytków ciepła, która pozwoli na oszczędności w zakresie kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Efektem dodanym projektu jest fakt, iż dzięki poprawie efektywności energetycznej budynków, w placówkach poprawione zostaną warunki pracy i edukacji.

Oprócz samych działań inwestycyjnych w ramach projektu zaplanowano szereg różnorodnych działań, których celem jest wzrost wiedzy oraz zmiana myślenia i zachowania wobec efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. To między innymi ekologiczny konkurs pn. „Zielony zakątek w szkole”, w którym każda ze szkół będzie mogła stworzyć swój własny ogród wertykalny czy park kieszonkowy. Zorganizowane zostaną również serie warsztatów ekologicznych czy debata międzyszkolna na temat efektywności energetycznej.

Dla uczestników konferencji przygotowano specjalne ulotki z wszystkimi najważniejszymi informacjami odnośnie projektu. Oprócz tego odbył się spacer po terenie Technikum nr 1, żeby zobaczyć efekty przeprowadzonych prac.

Projekt pn. „Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w  Żorach” otrzymał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, obszar programowy: Energia.

  • Wartość całkowita projektu to 4 552 001,30 zł.
  • Miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości: 3 186 400,91 zł, w tym:
    • z Mechanizmu Finansowego EOG: 2 708 440,77 zł
    • z budżetu państwa w kwocie 477 960,14 zł.

Przewidywany termin realizacji projektu przypada na kwiecień 2024 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również