Wiadomości z Żor

Jesień puka już do drzwi - bądźcie bezpieczni na drodze!

  • Dodano: 2020-09-23 08:45, aktualizacja: 2020-09-23 08:58

Dziś początek kalendarzowej jesieni, dlatego też policjanci spieszą z radami dla pieszych. Nadchodząca jesienna aura nie sprzyja użytkownikom dróg zatem zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo.

Bądźmy ostrożni i rozważni na drodze!

Pamiętajmy o tym, że pieszy to osoba znajdującą się na drodze (poza pojazdem) i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami, ale także osoba prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub  inwalidzki, osoba poruszającą się na wózku inwalidzkim, a także osoba w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką dorosłego. Pieszy to jednak przede wszystkim niechroniony uczestnik ruchu drogowego, który w konfrontacji z pojazdem ma zdecydowanie o wiele mniejsze szanse na drodze.

Jesień to z kolei niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg

Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są właśnie piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dlatego też zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Warto wspomnieć, że dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu, czy poruszając się po drogach.

Pamiętajmy zatem o kulturze na drodze i szanujmy się wzajemnie. Przestrzegajmy przepisów oraz stosujmy się do cennych rad.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się ekspertyzą  „Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym, a regulacje prawne. Przyczyny wypadków i możliwości poprawy sytuacji„ wydaną przez Kancelarię Senatu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.