Wiadomości z Żor

Informator dla cudzoziemców jest już gotowy! Można go otrzymać za darmo

  • Dodano: 2021-01-28 07:30, aktualizacja: 2021-01-28 07:40

Dwujęzyczny informator adresowany do mieszkających w Żorach obywateli Ukrainy jest już dostępny! Powstał po to, by ułatwić im rozpoczęcie nowego etapu w życiu oraz odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Informator jest częścią projektu pn. „Asystent międzykulturowy – wsparciem żorzan”, którego celem była pomoc przyjeżdżającym do Żor obcokrajowcom. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Żorska Strefa Przedsiębiorczości, a jego najważniejszym założeniem było powołanie pierwszego w naszym mieście asystenta międzykulturowego, którym została mieszkająca i pracująca w Żorach Ukrainka, Alla Ożyjewska-Brożyna. Jej zadaniem była szeroko rozumiana pomoc w załatwieniu formalności związanych z pracą oraz pobytem w naszym mieście. Obecnie w Żorach działa Klub „Nieobcy”, który organizuje spotkania integracyjne, prowadzi kursy języka polskiego dla cudzoziemców, a także punkt konsultacyjny dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorców, zainteresowanych zatrudnieniem migrantów. Klub mieści się przy ul. Dworcowej 8 w Żorach, e-mail: alla@przedsiebiorczezory.pl, tel. 533 963 227.

Informator dla cudzoziemców został stworzony z myślą o ludziach przyjeżdżających po raz pierwszy do Polski i naszego miasta. Przede wszystkim dla tych, którzy na stałe chcą się związać z Żorami. Nad jego stworzeniem pracował zespół, składający się z przedstawicieli Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zarządu Budynków Miejskich, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Stowarzyszenia Żorska Strefa Przedsiębiorczości. Wydawcą jest Fundacja TEANO.

Broszura zawiera informacje o Żorach, mapę na której zaznaczone zostały m.in.: Komenda Miejska Policji w Żorach, Pogotowie Ratunkowe, Powiatowy Urząd Pracy, Miejska Biblioteka Publiczna czy siedziby żorskiego Urzędu Miasta. Ponadto znajduje się tam mnóstwo praktycznych informacji i porad, które pomogą obywatelom Ukrainy załatwić wiele spraw administracyjnych, związanych z uzyskaniem dokumentów, edukacją, zdobyciem pracy, świadczeń socjalnych czy skorzystaniem z nieodpłatnej pomocy prawnej. Na końcu znajduje się także lista najważniejszych telefonów i adresów do żorskich instytucji.

Dwujęzyczny informator dostępny jest w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Dworcowej 8, w  Urzędzie Miasta Żory przy Rynku 9instytucjach miejskich, a także w firmach zatrudniających cudzoziemców oraz umieszczony w formacie elektronicznym na stronach internetowych portalu „Żory – mój drugi dom” i na stronach partnerów projektu. Można go pobrać również klikając w linki zamieszczone poniżej.

Pobierz Informator dla cudzoziemców

Pobierz Informator dla cudzoziemców w wersji do druku

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.