Wiadomości z Żor

Filmowa jesień w kinie "Na Starówce"

  • Dodano: 2020-10-21 08:00, aktualizacja: 2020-10-21 08:33

Najnowsze kinowe hity, czwartki konesera, tanie poniedziałki czy maratony filmowe, to tylko część propozycji przygotowanych na tegoroczny sezon jesienno-zimowy przez żorski kino „Na Starówce”.

Nowością, która z pewnością zachwyci kinomanów jest akcja „3+1”

Od ponad 60 lat żorskie kino „Na Starówce” gości mieszkańców na niezliczonych seansach filmowych oraz wielu innych wydarzeniach artystycznych. Pokolenia żorzan przeżywały tam chwile wzruszeń i maja wiele związanych z nim wspomnień. Początki kina nie były łatwe: trzy częściowo zachowane ściany, ogromna ilość gruzu, zarastającego roślinnością – tak wyglądało to miejsce zaraz po wojnie. Budynek, w którym znajduje się żorskie kino jest pozostałością po zburzonej przez hitlerowców synagodze. W 1957 roku żorzanie wspólnie odgruzowali ten teren. Z biegiem lat budynek ten zmieniał właścicieli i nazwy, był Znicz, Vega, kino na Starówce, by w końcu zaistnieć jako Scena na Starówce, co wskazuje na wielofunkcyjny charakter tego miejsca.

Małe kina jednosalowe mają swoją niepodważalną wartość sentymentalną i historyczną. Wspomnienia z żorskim kinem mogą być różne: październik pełen radzieckiej kinematografii, długie kolejki, muzyka puszczana przed seansami, sprawdzanie legitymacjiŚ Czasami dochodziło do wpadek, kiedy widzowie mogli zobaczyć film do góry nogami, albo lukę w fabule, gdy operator ominął jedną z rolek. Ale były też wielkie i ważne momenty. Może sami byliście ich częścią? Może Krzyżaków Aleksandra Forda oglądaliście w wygodnych kinowych fotelach, albo widzieliśmy u nas jakiś inny kultowy film? Bardzo chcielibyśmy dowiedzieć się jakie są Wasze wspomnienia z tego miejsca – mówi Jolanta Hrycak, kierownik kina „Na Starówce”.

Zachęcamy od dzielenia się wspomnieniami i zdjęciami. Można je wysyłać na adres mok@mok.zory.pl.

Także tej jesieni warto wybrać się do kina „Na Starówce” i skorzystać z wielu ciekawych ofert. Nowością jest akcja „3+1” - każdy, kto w ciągu miesiąca przyjdzie na 3 seanse filmowe, bilet na czwarty otrzyma gratis.

Akacja potrwa przez rok, więc każdy będzie miał szansę na zdobycie darmowych wejściówek – podkreśla Jolanta Hrycak.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.