Wiadomości z Żor

Festiwal Nauki i Techniki – oto najmłodsi naukowcy Żor

  • Dodano: 2019-04-02 18:30

W żorskim domu kultury trwa Festiwal Nauki i Techniki. Wykładowcy i badacze udowadniają uczniom naszych szkół, że uprawianie nauki jest ciekawe i zabawne!

Tegoroczny Festiwal Nauki i Techniki odbywa się w dniach 2 i 3 kwietnia w Domu Kultury w Żorach. To już trzecia edycja projektu. Przedstawiciele uczelni, firm i instytucji pokazują zaskakujące wynalazki, zorganizują gry symulacyjne i opowiadają o pracy naukowca.

Popularyzacja nauki jest szalenie potrzebna szczególnie teraz, w dobie łatwego dostępu do internetu. Dzieci mogą oglądać telewizję przez cały dzień, a często nie potrafią samodzielnie odróżnić faktów od pseudo-faktów, z których biorą się m.in. ruchy antyszczepionkowe. Dla mnie największym wyzwaniem jest przekonać dzieci i młodzież, że nauka jest super, że cały czas potrzeba nam naukowców, inżynierów, lekarzy i innych osób, które mogą zmieniać świat. Sprawia mi to ogromną przyjemność! – mówi dr nauk chem. Magdalena Osial, założycielka Manufaktury Naukowców, pracownik wydziału chemii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym wytwarza materiały magnetyczne na potrzeby medycyny.

W ramach festiwalu goście mają okazję m.in. rozwiązywać zagadki logiczne, zrozumieć działanie silnika, zobaczyć na żywo pracę drukarki 3D, wziąć udział w eksperymentach chemicznych i zaprogramować swojego robota.

Podczas pokazów musi być ciekawy temat i ciekawa forma przedstawienia, bo małe dzieci szybko się nudzą. Pozwalamy im dotknąć, pomoczyć, ugryźć, polizać, polizać i zrobić z eksponatami co tylko im przyjdzie do głowy. Dzieci muszą się na własnej skórze przekonać, że jest tak, jak mówimy. I to działa – wtedy są zainteresowane i zapamiętują – opowiada dr inż. Aleksandra Mierzejowska z wydziału górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej.

W popularyzacji nauki najbardziej podoba mi się zaszczepienie bakcyla, by dzieci chciały iść w kierunku nauk ścisłych. Udaje się to dość często. Szczególnie, że w naszych szkołach dominuje raczej nauka teoretyczna, a często wręcz nie ma możliwości prowadzenia laboratorium – dodaje dr Jadwiga Zawisza-Puchałka z Akademii Nauki i Rozwoju w Żorach.

Gościem festiwalu jest m.in. znany popularyzator nauki Wiktor Niedzicki, prowadzący takich programów, jak  „Laboratorium”, „Nobel dla Polaka”, „W świecie nauki” i „Machina czasu”.

Pełny program Festiwalu można znaleźć tutaj.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.