Wiadomości z Żor

Festiwal Górnej Odry zachwycił mieszkańców! Zabawa trwała przez cały weekend

  • Dodano: 2021-06-30 07:30, aktualizacja: 2021-06-30 07:46

Świetna, wakacyjna atmosfera oraz moc sportowych i kulturalnych atrakcji sprawiły, że setki mieszkańców i gości z innych miast bawiły się w Żorach podczas Festiwalu Górnej Odry! Impreza promująca nową markę turystyczną – Krainę Górnej Odry – po raz pierwszy odbyła się w Żorach i kilku innych miejscach naszego regionu.

Festiwal Górnej Odry był doskonałą okazją, by bliżej poznać niezwykłą Krainę Górnej Odry

Impreza trwała przez trzy dni, od 25-27 czerwca jednocześnie w kilku miastach: RaciborzuTurzach w gminie Kuźnia Raciborska, ChałupkachWodzisławiu ŚląskimRybnikuJastrzębiu-Zdroju oraz w Żorach! Jej organizacja możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

W Żorach atrakcje wystartowały w piątek, kiedy PWiK Żory zaprosił wszystkich chętnych na interesujący spacer ścieżką edukacyjną, pokazujący drogę, jaką muszą przebyć ścieki, by móc wrócić do przyrody i zostać ponownie wykorzystane. Tego dnia odbyły się także pierwsze z trzech cykli zajęć w Muzeum Ognia. Najmłodsi mieszkańcy Żor i całego regionu mogli stworzyć ogniowy slime, przekonać się czym jest ciecz nieniutonowska oraz wziąć udział w erupcji wulkanu.

W sobotę  zabawa przeniosła się na kąpielisko „Śmieszek”, gdzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz kultury „Kantata” zaproponowały wiele ciekawych sposobów na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Dzieci wzięły udział w widowiskowych eksperymentach naukowych „Fabryka wiedzy”, a dorośli świetnie bawili się podczas zajęć fitness i zumby. Prawdziwą furorę zrobiły warsztaty kajakowe, przejażdżki na wodnym bananie ciągniętym przez motorówkę oraz hawajska strefa relaksu, gdzie można było odpocząć przy muzyce i pysznym jedzeniu, a nawet potańczyć. Ukoronowaniem dnia pełnego atrakcji były widowiskowe wyścigi smoczych łodzi o Puchar Prezydenta Miasta Żory. Ostatecznie w zawodach zwyciężyła załoga Klubu Kajakowego Meander, która w finałowym wyścigu okazała się lepsza od drużyny Miejskiego Towarzystwa Sportowego Żory.

Ciekawie było także w Parku Wodnym Aquarion, gdzie dla miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowano Maraton Aqua Fitness , składający się z zajęć Aqua Jump, Aqua Cycling i Aqua Jogger.

Na tym jednak nie koniec atrakcji. Niedzielna odsłona Festiwalu Górnej Odry upłynęła pod znakiem „Żorskich Wianków”, organizowanych przez Stowarzyszenie „Kantata” i MOK Żory. Najpierw na scenie ustawionej przy kąpielisku Śmieszek odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej, zorganizowany przez Żorską 90 Harcerską Drużynę Wodną Próbną, a następnie ruszyła główna część imprezy. Zebranych gości przywitali: Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Adam Wawoczny – Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz Adrian Lubszczyk – Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory, którzy podkreślali, że Festiwal jest szansą, by lepiej poznać Krainę Górnej Odry, promować jej atrakcje i sprawić, że stanie się ona miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, którym ma wiele do zaoferowania.

Następnie publiczność oczarował spektakl teatralny na wodzie pt. Harry Water”, nawiązujący do przygód najpopularniejszego na świecie młodego czarodzieja. Po nim wystąpił komik Bartosz Gajda, a następnie można było posłuchać koncertów zespołów MuzyKajaka Ryczące 20. Tego dnia nie mogło też zabraknąć warsztatów wyplatania wianków i sobótkowego ogniska. Impreza zakończyła zaś widowiskowa kajakowa parada z pochodniami.

Festiwal Górnej Odry odbył się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Festiwal Górnej Odry zachwycił mieszkańców!

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.