Wiadomości z Żor

Czy Żory mogą być bardziej zielone? Kawiarenka obywatelska w Parku Piaskownia

  • Dodano: 2020-06-09 09:00

W Parku Ekologicznym „Piaskownia”, administrowanym przez Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych, odbyła się kawiarenka obywatelska z udziałem inż. Michaela Liguza – ogrodnika miejskiego z Wałbrzycha.

Była to już trzecia kawiarenka zorganizowana w ramach projektu „Recykling pod lupą”, który dzięki grantowi Funduszu Inicjatyw Obywatelskich prowadzi Fundacja Eko „Folwark pod lipami” oraz Stowarzyszenie Międzykulturowe „Maloka”.

Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat „Czy Żory mogą być bardziej zielone?”

Michael Liguz podzielił się z żorzanami rozwiązaniami, które z powodzeniem wdraża w Wałbrzychu. Poruszane były tematy nasadzeń w przestrzeniach miejskich, tworzenia parków kieszonkowych, a także starania się z inicjatywy mieszkańców o status zabytku przyrody dla poszczególnych okazów drzew i zbiorowisk.

Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała. Gośćmi kawiarenki byli m.in. Anna Ujma – pełnomocnik prezydenta ds. promocji, kultury i sportu, Bronisław Jacek Pruchnicki – pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury, Anita Materzok – naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji oraz radni Rady Miasta Żory: Krzysztof Mentlik, Dawid Świerczek i Michał Miłek. Partnerem projektu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach, którą reprezentował Prezes Zbigniew Matyjas. Licznie pojawili się przedstawiciele trzeciego sektora i wolontariusze, którzy aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska na terenie miasta Żory.

Wysoka frekwencja świadczy o tym, że temat ekologii oraz zazieleniania przestrzeni miejskiej jest istotny dla mieszkańców naszego miasta. W Żorach realizowanych jest coraz więcje działań ekologicznych, a mejsca rekreacji nastawione na kontakt z naturą powstają m.in. w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kawiarenka obywatelsk była częścią większego projektu edukacji ekologicznej „Recykling pod lupą”, który jest realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności z programu FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Żorskie organizacje pozyskały na ten cel z Narodowego Instytutu Wolności kwotę 144 tysięcy złotych. W projekcie przez 1,5 roku łącznie odbędzie się 10 szkoleń ekoliderów, 10 warsztatów ekologicznych dla rodzin, 5 kawiarenek obywatelskich, a także szkolenia wewnętrzne. Ekodziałaczy wspiera merytorycznie Fundacja Zielone Szkiełko.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • kuba

    owszem duzo zieleni ale dobrze by bylo wyczyscic drugi stawek w parku cegielnia ,,bo jeszcze troche a wcale go nie bedzie widac

  • mieszkanka

    bardzo fajnie, ale potrzeba więcej zieleni dla żor, bo wszystko się betonuje a mało co jest zielone

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.