Jakość powietrza w Żorach jest dziś umiarkowana, a miejscami nawet dobra! Tak wynika z pomiarów specjalnych czujników, rozlokowanych w różnych dzielnicach miasta.
Dobra jakość powietrza utrzymuje się dziś (wtorek 16 stycznia) w okolicy Osiedla Sikorskiego, w Baranowicach i w dzielnicy Kleszczów - tu poziom pyłu zawieszonego PM10 nie przekracza dopuszczalnej normy, która wynosi 50 µg/m3. Lekko podwyższony jest za to poziom równie niebezpiecznego pyłu PM2,5 - jego stężenie wynosi od 120 do 200 proc. normy.
Umiarkowana jakość powietrza utrzymuje się w rejonie ulicy Klimka, Os. Powstańców Śląskich, w dzielnicach Rój, Osiny i Kleszczówka. Umiarkowane zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci). To warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu. Dostateczna czystość powietrza utrzymuje się w rejonie ulicy ul. Wysokiej w dzielnicy Rogoźna - należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają
Bardzo zła jakość powietrza występuje jedynie w okolicy Rybnickiej w dzielnicy Rowień. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane.
Sytuacja jest dynamiczna, aktualne odczyty stanu czystości powietrza każdy mieszkaniec może znaleźć na stronie Urzędu Miasta tutaj. Wyniki wyświetlane są także na specjalnych tablicach led, zintegrowanych z czujnikami.
Pył PM10 może zawierać substancje toksyczne i metale ciężkie. Zawiera cząstki tak małe, że docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Z kolei pyły drobne PM2,5 przenikają do krwi. Podobnie jak pyły z grupy PM10 mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.