Wiadomości z Żor

4 lipca świętuj obchody jubileuszu 100-lecia przyłączenia Żor do Polski!

  • Dodano: 2022-07-01 09:15

Żorski rynek przed wiekiem był świadkiem ważnych historycznych wydarzeń. Dokładnie sto lat temu, 4 lipca 1922 roku, po trzech powstaniach i plebiscycie, do Żor wkroczyło Wojsko Polskie z generałem Stanisławem Szeptyckim i przedstawicielami cywilnej administracji. Na cześć polskich żołnierzy na żorskim rynku wzniesiono, podobnie jak w innych śląskich miastach, bramę triumfalną.

Obchody setnej rocznicy przyłączenia Żor do Polski 

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbędą się w naszym mieście w najbliższy poniedziałek, 4 lipca. O godz. 18:00 spod Muzeum Miejskiego, mieszczącego się przy ul. Muzealnej 1/2, wyruszy kolumna Wojska Polskiego wraz z rekonstruktorami Dywizjonu Artylerii Konnej oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Policji Województwa Śląskiego. O godz. 18:30 nastąpi oficjalne przywitanie uczestników przemarszu przez władze miasta, oficjeli i zebranych mieszkańców. Odsłonięta zostanie również pamiątkowa tablica, a następnie odbędzie się uroczysty Apel Pamięci.

Część artystyczna obchodów rozpocznie się na rynku o godz. 19:00. Wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Policji Województwa Śląskiego. O godz. 19:45 na scenie wystąpi śląski artysta Wojciech Ciuraj, który zaprezentuje „Tryptyk Śląski” - czyli muzyczną opowieść o powstaniach śląskich.

Na żorskim rynku, w pobliżu budynku Urzędu Miasta, pojawiła się wystawa upamiętniająca powrót części Górnego Śląska do Polski, będąca projektem Panteonu Górnośląskiego w Katowicach. Wystawa potrwa do 11 lipca.

W niedzielę, 3 lipca Kurkowe Bractwo Strzeleckie zaprasza wszystkich mieszkańców Żor na bezpłatne zawody strzeleckie dla uczczenia 100 lat powrotu miasta Żory do macierzy. Zawody rozpoczną się o godzinie 11:00. Zapisy trwać będą do godz. 13:00. Strzelać będzie można w kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież, kobiety i mężczyźni. Dla najlepszych strzelców Miasto Żory i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ufundował medale i atrakcyjne nagrody. Zawody strzeleckie tradycyjnie odbędą się na leśnej strzelnicy „Dębina" w Żorach.

4 lipca świętuj obchody jubileuszu 100-lecia przyłączenia Żor do Polski!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.