Wiadomości z Żor

318. Święto Ogniowe w niezwykłej odsłonie

  • Dodano: 2020-05-13 08:15, aktualizacja: 2020-05-13 08:32

W tym roku ponownie mogliśmy przekonać się, jak niezwykłą uroczystością jest obchodzone w naszym mieście 11 maja Święto Ogniowe. Mimo ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa, obchody były uroczyste i niosące nadzieję. Ich głównym punktem była msza święta w kościele pw. św. Filipa i Jakuba, pod przewodnictwem ks. Biskupa Grzegorza Olszowskiego. O odświętną atmosferę zadbali także mieszkańcy Starówki, którzy z okazji Święta Ogniowego przyozdobili swoje okna i zapalili w nich symboliczne światełka.

Najważniejszą częścią tegorocznych obchodów 318. Święta Ogniowego była uroczysta msza święta w kościele pw. św. Filipa i Jakuba w Żorach. Choć w kościele mogła w niej uczestniczyć jedynie niewielka liczba mieszkańców, to bardzo wielu żorzan włączyło się w obchody Święta Ogniowego, uczestnicząc w mszy dzięki bezpośredniej transmisji w Internecie. Wśród uczestników mszy pod przewodnictwem ks. Biskupa Grzegorza Olszowskiego znaleźli się przedstawiciele władz miasta, na czele z Waldemarem Sochą – Prezydentem Miasta Żory, Piotrem Kosztyłą – Przewodniczącym Rady Miasta oraz Danielem Wawrzyczkiem – Zastępcą Prezydenta Miasta. Sztandar miejski nieśli radni Rady Miasta: Jolanta HrycakPiotr Huzarewicz oraz Kazimierz Dajka. Ponadto w uroczystym nabożeństwie wzięli udział: Anna Ujma – Pełnomocnik  Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu, Jacek Świerkocki – Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych, Grażyna Zdziebło – Skarbnik Miasta, Anna Szelka – Sekretarz Miasta, a także radni: Barbara FiedorZbigniew Krówka, Krzysztof Mentlik, Władysław Łukasiewicz i Mieczysław Jakubowski.

W trakcie liturgii, sprawowanej w intencji Miasta Żory oraz Straży Pożarnej ks. Biskup Grzegorz Olszowski dziękował strażakom za ich trud i poświęcenie, a na zakończenie mszy symbolicznie pobłogosławił miasto i jego mieszkańców, stojąc przed drzwiami kościoła. Podniosłej atmosferze sprzyjał śpiew w wykonaniu Scholi Cantorum Sariensis. Podczas kazania Biskup Olszowski mówił o miłości i ufności wobec Boga oraz podkreślał ich wartość w czasie pandemii. Po mszy świętej uczestnicy rozeszli się do domów. Skromna procesja dziękczynna w tym roku odbyła się rano, o godzinie 6:00.

Żorski Bieg Ogniowy, który od siedmiu lat jest stałym elementem obchodów Święta Ogniowego w tym roku musiał zostać odwołany. Jednak wielu żorskich biegaczy tego dnia samotnie przebiegło symboliczne 5 km, by na sportowo uczcić 318. Święto Ogniowe. Grupa biegowa HRmax Żory, będąca wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji współorganizatorem Biegu Ogniowego, zachęcała do indywidualnego przebycia tradycyjnej trasy i uwiecznienia swojego biegu w postaci zdjęcia lub filmu. Przewidziano również nagrody. Szczegóły tej akcji możecie zobaczyć na facebooku HRmax Żory

Choć minione Święto Ogniowe różniło się od poprzednich, jego wyjątkowy charakter z pewnością skłonił nas do refleksji i wlał w nas nadzieję na lepsze jutro.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.