Choroby zwierzaków domowych nie są już tak rzadkim zjawiskiem, jak kiedyś. Odpowiednia opieka nad pupilem wymaga reakcji na wszelkie stany chorobowe, szczególnie te dotyczące oczu. Zobacz, co może grozić Twojemu pupilowi i jak można temu zaradzić.
Zdrowy pupil to szczęśliwy pupil. Za każdym razem, kiedy jakaś choroba dotyka naszego czworonoga, dotyka ona bezpośrednio nas. Brak naturalnej radości u psa może być pierwszym objawem tego, że coś jest nie tak. Jedną z bardziej poważnych chorób dotykających psy jest wrzód rogówki oka. To uporczywe schorzenie, które może w najgorszym przypadku prowadzić do utraty wzroku. Na szczęście obecne możliwości weterynarii pozwalają na leczenie tego schorzenia.
Co to jest wrzód rogówki oka?
Choroby uszu czy oczu to bardzo częste zjawisko u psów. Jednym ze schorzeń wymagających podjęcia szybkiego leczenia jest wrzód rogówki oka. Powoduje on ubytek ciągłości tkanek rogówki.
Schorzenie to występuje szczególnie często u zwierzaków ras brachycefalicznych, takich jak:
- Buldogi francuskie,
- Shih-tzu,
- Mopsy,
- Pekińczyki,
- Boksery.
Wrzód rogówki może występować w wielu różnych odmianach. Niektóre z nich są wynikiem starzenia, inne wywołane są chorobami ogólnymi lub chorobami oczu. Mogą być również wynikiem zaniechania prawidłowej higieny oraz stanów zapalnych oka, a także urazów.
Wrzód rogówki oka – objawy
Wystąpienie u naszego psa stanu wskazującego na wrzód rogówki jest bolesnym i uporczywym doświadczeniem. Wpływa ono bezpośrednio na zachowanie zwierzaka, który zaczyna w szczególnych sytuacjach reagować zupełnie inaczej niż normalnie. Każdy właściciel czworonoga potrafi zauważyć, że coś z jego pupilem jest nie tak. Dlatego warto analizować każdy niepokojący sygnał.
Wzbierający stan zapalny oka powoduje zaczerwienienie gałki ocznej oraz jej wzmożony świąd. Pierwszym niepokojącym sygnałem może być regularne pocieranie oka przez psa. Dolegliwości bólowe sprawiają, że pies mruży oko, chroniąc je przed światłem. Nie pozwala również zajrzeć do oka, uciekając lub wręcz reagując agresywnie. Jego reakcje są jak najbardziej naturalnym odruchem. Zwierzaki nie rozumieją, że chcemy im pomóc. Działają za to zachowawczo i instynktownie.
Jak leczyć wrzody rogówki oka?
Leczenie wrzodów rogówki może przebiegać na dwa sposoby. Wybór metody zależy w dużej mierze od przyczyny powstania choroby. W szybko zdiagnozowanych przypadkach możliwe jest zastosowanie farmakologii. Podawane są wtedy krople do oczu oraz leki przeciwbólowe, które należy stosować kilka razy dziennie. W celu zabezpieczenia procesu leczenia stosuje się kołnierz ochronny, który chroni przed pocieraniem oka oraz potencjalnymi urazami.
W poważniejszych przypadkach niestety konieczny jest zabieg chirurgiczny. Faktem wartym podkreślenia jest szybkie i właściwe znalezienie przyczyny. Bez tego kuracja będzie o wiele dłuższa, bolesna oraz kosztowna. Oczy są dla psa bardzo ważnym narządem, dlatego należy obserwować naszego psiaka i szybko reagować na niepokojące sygnały.