Wiadomości z Żor

Wędkarstwo dla początkujących

  • Dodano: 2022-11-17 07:45, aktualizacja: 2022-11-17 07:52

Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z wędkowaniem, musimy zapoznać się z podstawami prawnymi, które obowiązują w Polsce, zdobyć wiedzę i umiejętności oraz zakupić podstawowy sprzęt. Wędkarstwo może wydawać się banalnie proste, ale by korzystać z tej aktywności i osiągać sukcesy, konieczne będzie zdobycie podstawowej wiedzy.

Prawo wędkarskie 

Zacząć należy od tego, że każda woda ma swojego właściciela i jeśli chcemy z niej skorzystać, musimy otrzymać od niego zgodę, co wiąże się z uiszczeniem opłaty. Największym dzierżawca wód w Polsce jest Polski Związek Wędkarski i to on wydaje pozwolenia poławiania ryb na większości rzek i jezior. Łowiąc na danym okręgu, musimy dostosować się do obowiązujących wytycznych, które regulują techniki łowienia, przynęty i inne kwestie obowiązujące na łowiskach.

Kolejną możliwością jest wędkowanie u właścicieli prywatnych łowisk. Tutaj musimy uiścić opłatę, której wysokość zależy od czasu spędzonego na łowisku. Są one najczęściej zlokalizowane w pobliżu agroturystyk, domków lub infrastruktury, która czyni wędkowanie wygodniejsze.

Karta wędkarska

By łowić ryby na wodach zarządzanych przez PZW, konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej. Dokument ten ma na celu potwierdzenie naszej wiedzy na temat amatorskiego połowu ryb. Do otrzymania karty wędkarskiej konieczne jest zdanie egzaminu. Może on przyjąć dwie formy: ustną lub pisemną. To komisja egzaminacyjna ustala, w jakiej formie odbędzie się egzamin. W przypadku egzaminu pisemnego musimy otrzymać minimum 60% punktów, natomiast w ustnym pozytywną opinię komisji egzaminacyjnej. Jeśli chcemy wędkować na łowiskach prywatnych, to właściciel będzie decydować czy taka karta będzie nam konieczna.

Nauka łowienia ryb

W nauce łowienia ryb z pewnością pomogą nam nasi znajomi wędkarze. Wytłumaczą wszystko od podstaw i praktycznie zademonstrują obsługę narzędzi wędkarskich. Jeśli nie mamy takich osób, zawsze możemy posiłkować się Internetem. Znajdziemy wiele poradników czy artykułów tłumaczących techniki wędkarskie. Jedną z takich technik jest spinning, który polega na zarzucaniu przynęty w postaci małej sztucznej rybki, jej celem jest imitowanie pokarmu dla większych drapieżników. Z pewnością zainteresuje osoby, które będą chciały szczególnie aktywnie spędzić czas na wędkowaniu.

Sprzęt wędkarski

Łowienie ryb wymaga od wędkarza odpowiedniego sprzętu, który zostanie zakupiony pod daną technikę wędkarską i potrzeby wędkarza. Oczywiście możemy łowić za pomocą kija, sznurka, haczyka i przynęty, ale to raczej nie przyniesie nam sukcesów. Na początek potrzebujemy kilka podstawowych rzeczy, takich jak wędka, kołowrotek, żyłka, przynęta i akcesoria wędkarskie. Łowimy zazwyczaj wieczorem lub nad ranem, dlatego przyda się ciepła odzież, która zabezpieczy nas przed warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że często będziemy musieli przez długi czas stać w bezruchu. Sklep wędkarski Żory pozwoli zaopatrzyć się nam we wszelki potrzebny sprzęt, który uprzyjemni nam pierwszy kontakt z tą aktywnością.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.