Wiadomości z Żor

Struktura zarządu spółki LTD w Wielkiej Brytanii - dyrektor i sekretarz

  • Dodano: 2024-03-21 20:15

Dyrektor spółki Limited odgrywa w niej kluczową rolę. Z kolei sekretarz jest funkcją całkowicie opcjonalną. Nasz artykuł opisuje obowiązki i kompetencje tandemu zarządczego w spółkach Limited i sposób, w jaki powołuje się członków zarządu. Przeczytaj, by dowiedzieć się m.in., kto dokładnie może zostać dyrektorem spółki LTD w Wielkiej Brytanii i z jaką formą zatrudnienia może mieć do czynienia.

Czym zajmuje się Company Director i Company Secretary – obowiązki dyrektora i sekretarza spółki

Zadania i uprawnienia dyrektora i sekretarza spółki, wynikają w głównej mierze z przepisów określających funkcjonowanie Companies House, czyli rejestru firm oraz HMRC, czyli urzędu skarbowego. Zarząd ma wobec tych organów szereg obowiązków.

Dotyczą one:

  • Raportowania sytuacji statutowej i aktualizowania wszystkich informacji o firmie w rejestrze;
  • Działań księgowych;
  • Dostarczania urzędom danych potrzebnych do prawidłowego rozliczania podatku.

Czy dyrektorzy pełnią jednak tego typu obowiązki osobiście? Z reguły nie i nie są do tego zobligowani. Najczęściej cedują kontakty z urzędami na specjalistów z odpowiedniego biura księgowego.

Dodatkowe zobowiązania oraz kompetencje dyrektora (i ew. sekretarza) spółki LTD wynikają z kolei z Articles of Association. Umowa spółki pozwala im m.in. na zawieranie umów handlowych czy zobowiązań, a także wyrejestrowanie firmy.

Kto może zostać dyrektorem spółki Limited, a kto sekretarzem?

Zarząd spółki LTD musi składać się z co najmniej jednego dyrektora będącego osobą fizyczną w wieku powyżej 16 lat. Sekretarz nie musi być powoływany, jeśli jednak dojdzie do mianowania, należy poinformować o tym fakcie Companies House.

To właściwie jedyne wymogi formalne. W przepisach nie znajdziesz nic o wykształceniu, majątku czy umiejętnościach kandydata – w tym kontekście, dyrektorem i sekretarzem może zostać dowolna osoba. Mało tego, spółkę Limited w Wielkiej Brytanii może założyć jeden udziałowiec, a następnie zatrudnić sam siebie w roli dyrektora.

Co ważne, dyrektorem spółki nie może zostać tzw. undischarged bankrupt — bankrut, który nie został przywrócony do praw.

Jak powołać dyrektora i sekretarza spółki Limited w Wielkiej Brytanii?

Zarząd spółki LTD powołują w toku zgromadzenia walnego udziałowcy (lub udziałowiec), zachowując przy tym zasady opisane w statucie przedsiębiorstwa. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące pierwszego dyrektora (a czasem również sekretarza) muszą zostać przekazane do Companies House, czyli rejestru firm, razem z dokumentami rejestracyjnymi spółki.

Dodatkowe formularze przesyła się na okoliczność wszelkich zmian w zarządzie.

Jaka jest forma zatrudnienia dyrektora i sekretarza spółki LTD?

Członkowie zarządu to z punktu widzenia prawa pracy osoby zatrudnione przez spółkę. Obowiązującą formą zatrudnienia jest stosowna umowa. To oznacza, że dyrektorowi i sekretarzowi należy się wynagrodzenie zgodnie z kontraktem, od którego trzeba zapłacić podatek i składki na ubezpieczenia społeczne.

Więcej w temacie: Zarząd spółki LTD w Wielkiej Brytanii: Dyrektor i Sekretarz przeczytasz na blogu Kancelarii Tax Angels.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.