Wiadomości z Żor

Ranking zarobków - ile zarabia się w Katowicach?

  • Dodano: 2019-06-07 11:45

Coraz częściej zmieniamy miejsce zamieszkania w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert pracy. Wyjeżdżamy w tym celu nie tylko za granicę, ale również do innych miast w Polsce.

Warunki finansowe proponowane przez pracodawców różnią się zależnie od regionu naszego kraju. Warto wiedzieć, w którym z nich zarabia się najlepiej, jeśli szukamy pracy i bierzemy pod uwagę przeprowadzkę po otrzymaniu korzystnej oferty. W serwisach internetowych, na przykład na Aplikuj.pl, do jednych z bardziej atrakcyjnych należą propozycje pracodawców z terenu Śląska.

Ile zarabia się na Śląsku?

Przeciętne wynagrodzenie w woj. śląskim w 2018 roku wynosiło 4 400 zł brutto miesięcznie. Na najbardziej atrakcyjne zarobki liczyć mogą mieszkańcy większych miast, przeciętna płaca mieszkańców Katowic wynosi 5 000 zł. Powodów do narzekań nie mają również mieszkańcy Gliwic, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi 4 700 zł, oraz Bielska-Białej, gdzie mediana wynosi 4 600 zł. Nieco gorzej sytuacja wygląda w Tychach, w Częstochowie, w Sosnowcu, gdzie wynagrodzenie statystycznego pracownika nie przekracza 4 500 zł.

Kogo poszukują firmy na Śląsku?

Dla młodych stojących przed wyborem ścieżki zawodowej istotna jest odpowiedź na pytanie: po jakich kierunkach dobrze się zarabia? Studia przyszłości to branże dające godną płacę i pewne miejsce zatrudnienia. Jak wynika z danych portali internetowych zamieszczających oferty pracy, co dziesiąta z nich dotyczy Górnego Śląska. Najczęściej pracodawcy poszukują osób, które chciałyby pracować w branży budowlanej oraz na produkcji. Rozchwytywani są również inżynierowie i specjaliści w dziedzinie logistyki.

Kto zarabia najwięcej?

Kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest jednak obszar zatrudnienia pracownika. Najlepiej opłacane specjalizacje w woj. śląskim to: IT - w tym głównie Rozwój oprogramowania - Architektura i Zarządzanie projektem, oraz Badania i rozwój - w zakresie Business Intelligence / Data Warehouse. Znajdują się one na szczycie listy płac. Przeciętne zarobki specjalistów z tych dziedzin są o ponad 80% większe od mediany płac w woj. śląskim.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.