Wiadomości z Żor

Przyjmujesz leki na stałe? Z tych rozwiązań warto skorzystać

  • Dodano: 2020-06-16 09:30

Przyjmowanie leków na stałe wiąże się z leczeniem często groźnych dla zdrowia i życia chorób przewlekłych. Zapominanie o przyjmowaniu lekarstw, czy też brak zabezpieczenia ich zapasu, może mieć swoje przykre konsekwencje i zaważyć na skuteczności terapeutycznej. Sprawdźmy, z jakich rozwiązań warto skorzystać, aby z łatwością zachować systematyczność leczenia.

Pojemniki na lekarstwa

Choroby przewlekłe wymagają z reguły przyjmowania kilku leków o różnych porach dnia. Aby nie pomylić leków i dawek można zaplanować sobie cały tydzień lekoterapii na zapas. Dostępne w sprzedaży w sklepach i aptekach dozowniki na leki w formie poręcznego pudełka zawierają przegródki z oznaczeniem dni tygodnia i konkretnych pór dnia: rano, południe, wieczór i noc. Organizery niewielkich rozmiarów to rozwiązanie doskonale sprawdzające się zarówno w domu, jak i w podróży.

Aplikacja przypominająca w telefonie

Każdemu może zdarzyć się, pominąć przez zapomnienie zażycie dawki leku, szczególnie jeśli leczenie jest długotrwałe, a nadmiar obowiązków rozprasza uwagę. Aby kontrolować stan swojego zdrowia, należy unikać takich sytuacji. Z pomocą przychodzą aplikacje, które zainstalowane w telefonie, stają się swoistym terminarzem medycznym. Aplikacja kontrolująca zażywanie leków przypomni przyjemnym dla ucha dźwiękiem o zażyciu lekarstwa o określonych godzinach. Rejestr prowadzony przez pacjenta pozwala na śledzenie statystyk obrazujących systematyczność zażywanych medykamentów. Ten niezwykle prosty i intuicyjny w obsłudze dziennik umożliwia edycję i zmianę harmonogramu przyjmowania poszczególnych lekarstw, oraz oznaczenie zażycia leków, ich pominięcie.

Brak leku to nie problem - pomocny internet

Zdarzają się sytuacje, w których pacjent otrzymał receptę, lub e-receptę i nie zdążył  wykupić lekarstw w aptece z powodu wyjazdu wakacyjnego, bądź braku możliwości wyjścia z domu. Kiedy zapas się skończył, a czas nagli, wtedy wystarczy sprawdzić online dostępność leków w aptekach. Rozwiązanie to ma wiele zalet:

  • oszczędność czasu — nie trzeba osobiście odwiedzać wielu aptek w poszukiwaniu leku,
  • bez wychodzenia z domu można sprawdzić dostępność lekarstwa w tysiącach aptek w całej Polsce,
  • możliwość zlokalizowania leku trudnego do zdobycia,
  • łatwość rezerwacji farmaceutyku i umówienia się na konkretny termin jego odbioru.

Zapasy wymagają kontroli daty ważności

Lekarze zalecają, aby pacjenci zażywający leki na stałe mieli miesięczny zapas farmaceutyków. Jednak nierzadko mamy do czynienia z większymi, niż miesięczne, zapasami lekarstw zażywanych stale. Nie jest to najlepsze z możliwych rozwiązanie, ponieważ należy wtedy na bieżąco kontrolować datę ważności poszczególnych specyfików. Pamiętajmy również o tym, że leki niewłaściwie przechowywane bardzo szybko tracą swoje właściwości i mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Warto trzymać leki w jednym, określonym miejscu unikając ich zawilgocenia, oraz nadmiernego nagrzania. Szczegóły dotyczące warunków przechowywania zawsze znajdują się na ulotce i bezwzględnie należy się do nich stosować.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.