Wiadomości z Żor

Projektory - wady i zalety

  • Dodano: 2018-11-19 08:15, aktualizacja: 2018-11-19 08:32

Jesteś miłośnikiem kina i chcesz stworzyć sobie w domu najlepsze warunki do oglądania filmów? Czy projektor będzie dobrym pomysłem? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego sprzętu i czy lepszy jest telewizor.

Projektor – co musisz wiedzieć

Film wyświetlany na całą ścianę – kto o tym nie marzy? Projektory dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o kino domowe, ich użycie nie jest jednak możliwe zawsze i wszędzie. Zanim rozważysz kupno projektora, zastanów się zatem, czy:

- któraś ściana nadaje się do wyświetlania filmu (powinna być w większości pusta i pomalowana na biało), a jeśli nie, to czy jesteś w stanie postawić lub powiesić ekran (to również wymaga miejsca),
- pomiędzy ekranem lub ścianą, a przeciwległą częścią pokoju jest dość miejsca do wyświetlania – przeciętny projektor wymaga chociaż 2 m, jeśli masz mniej miejsca musisz liczyć się z tym, że model będzie droższy lub obraz mniejszy,
- jesteś gotowy na hałas i ciepło, które może wytwarzać projektor,
- jesteś gotowy na dość duże zużycie prądu lub kupno droższego sprzętu z eko funkcjami i lepszą klasą energetyczną,
- zaangażujesz się technicznie – podłączanie projektora będzie wymagało Twojej aktywności i umiejętności.

Jeśli się wahasz lub boisz, że kalibrowanie obrazu i obsługa projektora będą zbyt czasochłonne lub kłopotliwe, może jednak pozostań przy telewizorze. Fakt, że projektor jest w stanie wyświetlać obraz o wielkości 100 cali i większej, jednak nie zawsze są do tego warunki – w mniejszym pomieszczeniu, ekran o 50-70 calach w zupełności wystarczy.

Kino w domu – zalety projektorów

To nie tylko wielkość obrazu, ale również klimat, jaki się tworzy, gdy film jest wyświetlany za pomocą projektora. Rzutnik sam w sobie przywołuje wrażenie bycia w kinie. Obraz rzucony na ścianę lub ekran nigdy nie będzie przypominał tego na wyświetlaczu LCD czy LED. Jest on odpowiednio matowy i ma autentyczne kolory, a żadne piksele nie mają prawa być puste.

Dużą zaletą projektorów jest też fakt, że możesz sobie ustawiać prawie dowolnie wielkość obrazu oraz wyświetlić go właściwie wszędzie. Współczesne projektory potrafią być tak małe, że zabierzesz je w podróż.

Nie musisz obecnie również natrudzić się zbytnio z podłączeniem projektora do urządzeń – wiele modeli jest wyposażona w Wi-Fi i Bluetooth oraz inne funkcje usprawniające korzystanie z nich. Łatwo podłączysz projektor do laptopa, konsoli czy odtwarzacza Blue-ray.

Wady projektorów

Do największych wad należą ceny projektorów, koszty eksploatacji, a także niekiedy – hałas, jaki wiąże się z ich działaniem i ciepło które wydzielają. Z pewnością dla niektórych lepszy będzie telewizor, który bądź co bądź ma większą funkcjonalność niż projektor. Rzutnik multimedialny przyda się natomiast nie tylko do kina domowego, ale również pracy czy przeglądania zdjęć.

Sam sprawdź, co wybrać – projektor czy telewizor.

Komentarze (2)    dodaj »

  • ytrertyuop

    Dzień dobryNie jestem ekspertem w tych sprawach lecz projektory napawają mnie chęcią zycia. Dziękuje za tę wiedzę.Milego dniaXYZ

  • P.Wisnia

    co ty [...]isz kasztanie za[...] ja przy projektorach robie wiecej lat niz ty jestes na tym swiecie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.