Wiadomości z Żor

Profile na zamówienie – proces powstawania krok po kroku

  • Dodano: 2022-09-29 05:45, aktualizacja: 2022-09-29 05:57

Jest mnóstwo gałęzi przemysłu, które wymagają solidnych i trwałych konstrukcji. Zarówno w budownictwie, jak i w elektronice czy transporcie, niezbędne są elementy, które scalą gotowy produkt, nadając mu pożądaną użyteczność. Niemal w każdej branży wykorzystuje się profile z tworzyw sztucznych, lecz tylko niektóre przedsiębiorstwa umożliwiają ich produkcję na indywidualne zamówienie. Jak wygląda proces realizacji?

Od koncepcji do produkcji

Firmy, które zajmują się masową produkcją profili, dysponują profesjonalnym parkiem maszynowym, który umożliwia realizację najbardziej skomplikowanych projektów. Bez względu na to, czy przedmiotem oferty będą profile twarde czy miękkie – w tym między innymi uszczelki pvc – proces wytwórczy przebiega według ściśle określonych etapów.

Przygotowanie oferty

Pierwszym etapem jest wyrażenie chęci współpracy ze strony klienta – to on wysyła do przedsiębiorstwa zapytanie ofertowe, określając wielkość zamówienia, orientacyjny czas realizacji, a także dołączając niezbędną dokumentację (rysunki techniczne projektu profilu). Personel analizuje wymogi klienta pod względem wykonalności i przygotowuje ofertę zawierającą specyfikację techniczną, projekt profilu oraz wycenę.

Akceptacja zamówienia i przygotowanie dokumentacji

Z chwilą, gdy klient zaakceptuje projekt, następuje drugi etap procesu. Strony podpisują umowę, a zlecający otrzymuje finalny design produktu. Następuje projektowanie narzędzi, które będą brały udział w procesie wytwórczym – ustawianie głowic do wytłaczania i kalibratorów. Następnie odbywa się seria prób technologiczno-narzędziowych, których celem jest produkcja wzorca. Efekty pracy przedstawiane są klientowi do pisemnej akceptacji. Po uzyskaniu zgody personel techniczny przygotowuje dokumentację zawierającą parametry produktu, w tym: wymiary i rodzaj użytych surowców wraz z opisem działań produkcyjnych.

Uruchomienie produkcji

Pierwsza partia produkcyjna opuszcza park maszynowy pod szczególnym nadzorem. Następuje ścisła kontrola jakości, by ocenić, czy uzyskano wszelkie założenia projektowe. Na tym etapie możliwe jest wprowadzenie ostatecznych korekt, zarówno w kwestii dokumentacji, jak i narzędzi.

Zanim nastąpi ostatni, trzeci etap realizacji, czyli uruchomienie produkcji, muszą zostać wytworzone dwie pełne partie produktu, które są w pełni zgodne z ustaleniami i założeniami projektowymi. Jeśli warunki te zostały spełnione, następuje uruchomienie produkcji w ilości zgodnej z zamawianą przez klienta.

Podział na etapy – jaki jest cel?

Każda faza produkcyjna, od złożenia oferty aż do uruchomienia produkcji, jest konsultowana z klientem. Głównym celem takich działań jest zachowanie transparentności. Klient, który otrzymuje swój produkt na różnych etapach jego powstawania, czuje się kluczowym uczestnikiem procesu, decydując o rozpoczęciu kolejnych faz produkcyjnych.

Takie działania, podparte pisemną dokumentacją, zapewniają przejrzystość na każdym etapie, pozwalając na uniknięcie bądź zminimalizowanie błędów produkcyjnych i usprawnienie całego procesu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.