Wiadomości z Żor

Ponadczasowa klasyka: 5 książek wartych waszej uwagi

  • Dodano: 2020-12-03 06:30, aktualizacja: 2020-12-03 09:38

Są takie książki, które pozostają aktualne, nawet jeśli zostały napisane wiele lat temu. Ich ponadczasowe przesłanie znajduje odbiorców niezależnie od czasu. To właśnie dlatego proza klasyczna to doskonały pomysł nie tylko na prezent, ale także na spędzenie wolnej chwili w towarzystwie lektury, która inspiruje pokolenia. Sprawdźcie naszą listę pięciu klasyków, które na pewno was nie zawiodą.

„W pustyni i w puszczy”, Henryk Sienkiewicz

Międzynarodowy bestseller, który podbił serca młodzieży. Książka przedstawia historię o przyjaźni, braterskiej pomocy oraz szacunku do natury. Powieść Sienkiewicza dobrze oddaje także klimat i poglądy epoki, w jakiej żył pisarz. Przenieście się w świat nakreślony piórem Noblisty i przemierzcie Afrykę razem ze Stasiem i Nel.

„Lekarz wiejski”, Honore de Balzac

W książce Balzaca przeniesienie się do początku XIX wieku we Francji. Doktor Genestas przeprowadza się na wieś, gdzie zamieszka w domu doktora Benassisa. Lekarz mocno angażuje się w sprawy miejscowej społeczności i poświęca mnóstwo czasu by polepszyć ich warunki życia. Skrywa on jednak pewną tajemnicę, a demony z przeszłości dają o sobie znać w najmniej oczekiwanej chwili. Malowniczy obraz wiejskiej sielankowości pozwoli wam zrelaksować się i przenieść do przeszłych czasów.

„Tajemniczy ogród”, Frances Hodgson Burnett

Historia przyjaźni, bezinteresowności oraz wielkiej tajemnicy. Mała Mary Lennox po utracie rodziców trafia do domu wuja. Dziewczynka nie czuje się tam dobrze, z czasem zajmuje ją jednak zagadka ogrodu, które znajduje się w ukryciu posiadłości wuja. Historia Mary i jej przyjaciół, Colina Cravena i Dicka Sowerby’ego, wzrusza i inspiruje młodych ludzi na całym świecie.

„Proces”, Franz Kafka

Jak wiele można ukryć pod postacią metafory? Jak bardzo państwo może ingerować w życie szarego obywatela? Przekonacie się o tym czytając „Proces”. Historia Józefa K. to totalitarny obraz rzeczywistości, w którym każdy może być osądzony. Oskarżony mężczyzna szuka pomocy u ludzi wokół, jednak spotyka się ze ścianą. Jego życie zaczyna przypominać pasmo absurdów i labirynt bez wyjścia. Książka, którą pokochają zwolennicy awangardy i politycznej alegorii.

„Trzej muszkieterowie”, Aleksander Dumas

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! Opowieść o muszkieterach królewskiej gwardii i ich niezwykłej przyjaźni, osadzona w realiach siedemnastowiecznej Francji. Atos, Portos i Aramis,a niedługo potem również - d’Artagnan, położą na szali swoje życia by wypełnić wolę swoich władców. Przenieście się do świata pełnego niebezpiecznych pojedynków, intryg oraz miłosnych uniesień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.