Wiadomości z Żor

Opony letnie - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Dodano: 2022-03-28 10:15, aktualizacja: 2022-03-30 07:18

Wiosną większość z nas planuje już przyjemne aktywności, które można wykonywać przy świecącym słońcu. Warto jednak pamiętać także o wiosennych obowiązkach. Jednym z nich jest wymiana opon na letnie. Jeśli ich nie mamy, powinniśmy jak najszybciej zaplanować zakup.

Opony letnie dopasowane do stylu jazdy

W okresie letnim warunki drogowe są o wiele lepsze niż zimą, ale także mogą nas zaskoczyć. Od naszego stylu jazdy zależy to, w który segment opon letnich powinniśmy mierzyć przy poszukiwaniach. Jeżeli np. lubimy wysoką prędkość i nie zdejmujemy nogi z hamulca nawet w czasie wiosennych czy letnich opadów, powinniśmy wybrać opony na deszcz takie jak https://www.sklepopon.com/model-opony/uniroyal-rainsport-5. Jeśli natomiast jeździmy tylko po mieście, nigdy nie przekraczając dozwolonej prędkości, możemy zainteresować się oponami letnimi z klasy budżetowej. 

Na rynku funkcjonują trzy klasy opon:

  • premium
  • średnia
  • ekonomiczna (inaczej budżetowa)

To, której klasy opony letnie wybierzemy, powinno zależeć od kilku czynników. Wspomniany styl jazdy jest jednym z nich. Pod uwagę powinniśmy brać także inne parametry – takie jak to, jak dużo kilometrów pokonujemy zwykle w okresie letnim. Jeśli jest to duży dystans, warto szukać opon klasy premium, jeżeli niewielki, wystarczy produkt klasy budżetowej. Jak łatwo się domyślić, klasa średnia jest odpowiednia dla kierowców, którzy szacują swoje przebiegi jako umiarkowane albo trudno jest im przewidzieć, jak wiele będą jeździć.

Wybór klasy opon na lato może zależeć także od tego, jakim samochodem jeździmy. W przypadku małych samochodów miejskich lub niektórych kompaktów z silnikami o małej mocy, opony klasy ekonomicznej lub średniej mogą okazać się wystarczające. Mocniejsze i szybsze, ale także większe i cięższe samochody (np. SUV-y) bezpieczniej użytkować jednak na oponach klasy premium. W takich maszynach bardziej niż w słabszych autach należy zwracać uwagę na długość drogi hamowania, przyczepność na mokrej nawierzchni czy trzymanie boczne w zakrętach. 

Jakie opony wybrać na lato? Kieruj się etykietami

Dla większości kierowców, przydatne przy wyborze opon letnich mogą okazać się etykiety, które pozwalają porównać produkty między sobą w trzech bardzo ważnych parametrach. Tymi parametrami są: długość drogi hamowania na śliskiej nawierzchni, efektywność energetyczna oraz hałas generowany podczas jazdy. Każdy producent ogumienia musi przeprowadzać testy swoich produktów przed wdrożeniem ich do sprzedaży i podawać na etykietach ich wyniki – dla każdego rozmiaru opon.

Jeżeli zależy nam na jak największym bezpieczeństwie jazdy, powinniśmy wybrać opony, które uzyskały wynik jak najbliższy początkowi alfabetu w skali od A do E (według nowego wzoru etykiet, obowiązującego od 1 maja 2021 r.). Klasa A wskazuje na najlepszą skuteczność hamowania. Różnice pomiędzy kolejnymi „literami” w tej skali sięgają kilku metrów. Jest to odległość, która w wielu przypadkach może mieć wpływ na uniknięcie wypadku bądź nie. 

Jeżeli chcemy jeździć ekonomicznie i ekologicznie, wybierzmy opony o jak najwyższej efektywności paliwowej. Opony, które osiągają najlepsze wyniki w tej skali, mają najbardziej korzystne opory toczenia. Znów mamy tu do czynienia ze skalą od A do E. Opony oznaczone literą A w tej skali pozwalają na ograniczenie spalania o blisko pół litra, względem opon z literą E. Im wyższe są przebiegi, które pokonujemy autem, tym większe znaczenie ma ten parametr.

Kiedy zależy nam na jak najwyższym komforcie jazdy, przy zakupie opon na lato powinniśmy kierować się trzecim parametrem z etykiety, czyli hałasem, generowanym w trakcie jazdy. Mamy tu trzystopniową skalę wyrażoną za pomocą symboli fal dźwiękowych oraz dodatkowo liczby decybeli. Porównując poszczególne opony pomiędzy sobą, musimy oczywiście starać się wybrać te, które mają jak najmniejszą liczbę i najlepiej tylko jedną zaznaczoną falę na grafice. 

Szukasz opon letnich na lata? Wybierz dobry rocznik

Podczas poszukiwań opon letnich, warto zwracać uwagę na jeszcze jeden ważny parametr, a mianowicie wiek ogumienia. Często, kiedy szukamy konkretnego modelu opon, możemy trafić na aukcję z zaskakująco niską ceną. Zdarza się, że powodem takiej, a nie innej kwoty jest wówczas fakt, że opona została wyprodukowana kilka lat temu. Co prawda producenci opon uważają, że nieużywane opony nie tracą swoich parametrów szybko i absolutnie nie powinniśmy obawiać się np. zakupu ogumienia z poprzedniego rocznika. Jeśli jednak data produkcji wskazuje na kilka lata wstecz, zakupione opony mogą okazać się mniej trwałe – wiele zależy od tego, w jaki sposób były przechowywane. Niestety prawidłowości przechowywania opon nie jesteśmy w stanie zweryfikować w momencie zakupu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • koko

    u mnie daytony sie dobrze sprawdzaja. Kupilem ostatnio przez strone intercarsa to jeszcze mi pod dom przywiezli

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.