Wiadomości z Żor

Nieznane numery mogą być niebezpieczne. Zobacz, jak z tym walczyć

  • Dodano: 2022-03-22 15:45

Codziennie dzwoni do nas ktoś z propozycją przyjścia na specjalny pokaz np. garnków. Próbuje się nam sprzedać fotowoltaikę, podpisać umowy na nowe telefony u operatorów, proponuje się nam darmowe badania i inne cuda, których wcale nie potrzebujemy. To potrafi szybko wyprowadzić człowieka z równowagi. Ale są większe zagrożenia wynikające z odbierania numerów nieznanych. Często za tymi numerami potrafią kryć się oszuści, którzy zręcznie przechwytują numery kont i inne nasze dane wrażliwe. Projektują w nas sytuacje, które potrafią nas mocno przestraszyć, przez co kompletnie nie myślimy racjonalnie. Dlatego takie ważne jest, aby się przed nimi bronić. Ale w jaki sposób?

Jakie zagrożenia płyną z odbierania połączeń z nieznanych numerów? 

Oprócz oczywistych jałowych rozmów z telemarketerami, na które nie wszyscy mają ochotę, dochodzą również inne kwestie, znacznie bardziej niebezpieczne. Po drugiej stronie mogą bowiem znajdować się oszuści, przed którymi często ostrzega się zarówno w mediach, a także przed którymi nieustannie ostrzega policja w oficjalnych komunikatach. Niestety, mimo ciągłego nagłaśniania takich spraw, nadal zdarza się tak, że ktoś pada ofiarą tak nieczystych zagrywek. Konsekwencją jest zarówno utrata wrażliwych danych, jak i pieniędzy. A oszuści potrafią działać w taki sposób, że ciężko jest nam czasem w to uwierzyć. Ostatnio "modny" jest tzw. spoofing, który pozwala oszustom wyświetlać podczas dzwonienia swój kontakt, jako kontakt zapisany w pamięci naszego telefonu. Później łatwo jest w ten sposób przedstawić zmyślną historię, aby ktoś po drugiej stronie w nią uwierzył i np. zrobił przelew albo przelał całe oszczędności na podane przez oszustów konto, rzekomo w celu ich "bezpieczeństwa". Dlatego właśnie zachęca się do szukania rozwiązań, które mogą nas ochronić przed takimi działaniami. 

Jak się chronić? 

Można to zrobić na dwa sposoby i jeden jest prostszy od drugiego. Można albo sprawdzić dany numer w specjalnej bazie numerów, którą łatwo znaleźć np. wpisując w Google hasło "co to za numer" albo "kto dzwonił", a następnie w określone pole wpisać numer, który próbował się z nami skontaktować. W ten sposób zyskujemy dostęp do raportu, w którym wyświetlają się oceny i opinie o danym numerze. Jeśli jest negatywny - sprawa jest prosta. 

Można również zainstalować na telefonie specjalną aplikację, która będzie sprawdzała sama każdy numer, jaki do nas dzwoni i od razu wyświetlała nam te dane, o których pisaliśmy wcześniej. Z poziomu aplikacji można również ustalić, jakie numery będą automatycznie odrzucane, co wymaga kilku naszych kliknięć. 

Takie sposoby są bardzo skuteczne i niezwykle proste. A mogą nas skutecznie ochronić przed utratą tego, co jest dla nas ważne. 

Artykuł powstał we współpracy ze stroną https://infonumer.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.