Wiadomości z Żor

Najprostsze sposoby segregacji odpadów dla przedsiębiorców

  • Dodano: 2020-10-28 11:15

Segregowanie odpadów to w przypadku nie tylko budynków mieszkalnych, ale i firmowych obowiązek nałożony literą prawa. To oznacza, że w szczególności przedsiębiorcy prowadzący otwartą działalność gospodarczą (przyjmujący klientów bezpośrednio w biurach czy sklepach, restauracjach, kawiarniach itp.) muszą zwrócić na ten problem swoją uwagę. Segregacja nie dotyczy bowiem samych pracowników, ale i właśnie klientów, dlatego w firmie należy stworzyć odpowiednie warunki do jej przeprowadzenia.

Budowanie świadomości pracowników

Kluczowym elementem pozostaje jednak wpływ na pracowników danej firmy. Zwłaszcza gdy są to lokale typowo usługowe, restauracyjne, kosmetyczne, gdzie utrzymanie wysokiego standardu czystości wpływa na postrzeganie firmy z zewnątrz. Pracownicy nauczeni dbania o zachowanie tej czystości, odpowiedniej segregacji odpadów i regularnego uzupełniania koszy w nowe worki na śmieci są bardziej świadomi wpływu, jakie takie działania mają na środowisko. Aspekt ekologiczny jest też ważny dla budowania tożsamości marki oraz tego jak widziana jest z zewnątrz. Przedsiębiorstwa przykładające dużą wagę do ekologii, dbające o segregację i recykling swoich odpadów, są pozytywniej oceniane przez obecnych i potencjalnych klientów oraz kontrahentów.

Pojemniki do segregacji odpadów

Oprócz wykształcenia w pracownikach samoświadomości ekologicznej popularnym sposobem na zapewnienie poprawnej segregacji śmieci w firmie jest po prostu... ustawienie w niej pojemników i koszy na odpady. Ta prowizoryczna czynność okazuje się niestety równie częstym błędem przedsiębiorców, którzy stawiają tych pojemników za mało lub w mało praktycznych miejscach. Kosze powinny znajdować się w biurach, na salach obsługi klienta, w sklepach, kawiarniach, księgarniach i restauracjach; nie może ich zabraknąć na korytarzach kin, galerii handlowych czy w budynkach publicznych. Zasada jest prosta: im ich więcej, tym wygodniej. Aby je skutecznie zakamuflować wizualnie lub dopasować do wystroju wnętrza można skorzystać z oferty sklepu www.ajprodukty.pl/czystosc-i-srodowisko/segregacja-odpadow/6204205.wf, w którym znajduje się wiele różnych modeli.

Jasne oznakowanie pojemników

Samo zakupienie koszy na śmieci to jedno, ale ich właściwe i dokładne oznakowanie to drugie. Ma to znaczenie w przypadku firm, gdzie odpady się segreguje. W takich miejscach pojemniki muszą mieć wyraźne i czytelne oznakowania, dzięki którym klienci (i pracownicy) będą wiedzieli, do którego z nich wrzucić daną rzecz. Brak takich oznaczeń to duże utrudnienie, ale i marnowanie recyklingowego potencjału.

Zestawy pojemników do recyklingu

W większości firm bez problemu można zastosować gotowe zestawy koszy do segregacji śmieci. Tak jak klasyczne modele są obsługiwane za pomocą plastikowych worków. Mogą to być kosze stojące osobno lub przeznaczone do zabudowy. Wyróżniają się kilkoma, najczęściej czterema, pojemnikami z kolorowymi oznaczeniami i naklejkami wskazującymi przeznaczenie każdego z nich. Gotowe zestawy mogą być też w wersji mobilnej, czyli wyposażone w kółka, co ułatwia manewrowanie nimi po firmie i łatwiejsze opróżnianie zawartości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.