Wiadomości z Żor

Najczęstsze usterki samochodowe, na które powinieneś zważać zimą

  • Dodano: 2023-01-18 07:30, aktualizacja: 2023-01-18 07:41

Zima stanowi szczególnie trudny czas dla kierowców nie tylko ze względu na śliską nawierzchnię i ograniczoną widoczność. W chłodniejszych miesiącach roku pojazdy są szczególnie narażone na niektóre awarie. Oto najpopularniejsze usterki pojawiające się w samochodach zimą!

Uszkodzenie zawieszenia

Elementy układu zawieszenia to części samochodowe o charakterze typowo eksploatacyjnym. To naturalne, że z czasem łożyska, tuleje, sprężyny czy wahacze tracą swoje właściwości i wymagają wymiany. Zimą zwiększa się natomiast ryzyko, że zawieszenie ulegnie uszkodzeniu na skutek konkretnego zdarzenia. Śliskie drogi utrudniają panowanie nad autem. Utrzymująca się pokrywa śnieżna, podobnie jak kałuże ograniczają widoczność, co sprzyja nieszczęśliwemu najechaniu na wysoki krawężnik bądź znajdującą się na nawierzchni dziurę. W dodatku dni są krótsze, a po zmroku trudniej dostrzec przeszkody drogowe.

Uszkodzenia kół i felg

Z tych samych powodów zimą nierzadko dochodzi do uszkodzenia kół lub felg. W przypadku tych pierwszych naprawdę poważnym zagrożeniem może się okazać nieprawidłowa geometria na skutek delikatnego uderzenia. Spadek stabilności zawieszenia auta lub znoszenie na jedną ze stron i gorsza przyczepność to zjawiska mniej dokuczliwe na suchej drodze, jednak w trakcie jazdy po śliskiej nawierzchni generują ogromne niebezpieczeństwo, a przy okazji nieprawidłowa zbieżność kół przyczynia się do szybkiej eksploatacji opon. Zderzenie z krawężnikiem może ponadto doprowadzić do wygięcia się felg, albo uszkodzenia opon. Ogumienie należy poddawać regularnym kontrolom, by w trakcie jazdy nie doszło do pęknięcia.

Rozładowany akumulator

W niskich zimowych temperaturach akumulator samochodowy traci nawet kilkadziesiąt procent swojej efektywności. Z kolei współczesne auta są wyposażone w coraz więcej odbiorników prądu, choćby ze względu na obecność kolejnych systemów bezpieczeństwa. Kierowców, którzy przed nadejściem zimy zapomnieli o wymianie akumulatora lub naładowaniu go do pełna, może spotkać o poranku przykra niespodzianka – silnik nie uruchomi się. Kondycję akumulatora muszą regularnie sprawdzać zwłaszcza osoby, które rzadko pokonują samochodem dłuższe trasy. W drodze do pracy lub na zakupy akumulator nie zdąży się naładować.

Zapchane filtry

Zima stanowi niekorzystny okres dla filtrów samochodowych – przede wszystkim paliwa i powietrza. Nieprzypadkowo ich wymianę zaleca się wykonać późną jesienią. W ujemnych temperaturach zapchane filtry są naprawdę groźne dla silnika, który wolniej się rozgrzewa, a przez pewien czas korzysta z mieszanki bogatej w paliwo. Kiedy w paliwie znajdzie się woda trafiająca następnie do filtra, istnieje zagrożenie, że ulegnie ona zamarznięciu. Wówczas silnik pracuje nierównomiernie lub nie da się go uruchomić.

Awaria elektroniki

Znajdująca się zimą na drogach solanka stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla karoserii auta, ale nie tylko. Korozji ulegają także styki układów elektronicznych pojazdu, do których mieszanka wody i soli dostaje się poprzez podwozie. Wiele w tej kwestii zależy od konstrukcji auta, a w niektórych modelach zimowe problemy z elektroniką mają charakter nagminny.

Czy twoje auto jest gotowe na zimę? Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości części samochodowych i podzespołów dostępnych w atrakcyjnych cenach, odwiedź znany z konkurencyjnych cen sklep internetowy Aparts!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.