Wiadomości z Żor

Na co zwrócić uwagę, wybierając zastawę do jadalni?

 • Dodano: 2022-08-24 07:00, aktualizacja: 2022-08-24 07:09

W żadnej aranżacji jadalni nie może zabraknąć porządnej zastawy. To jednocześnie kolejny element dekoracyjny stołu, ale przede wszystkim seria naczyń i pojemników, dzięki którym możesz zjeść posiłek. Co wchodzi w skład podstawowej zastawy i o czym należy pamiętać, wybierając zastawę do jadalni? Tego dowiesz się od ekspertów AboutDecor, którzy przygotowali dla Ciebie mini niezbędnik zastawy stołowej do jadalni. Sprawdź, czy masz już wszystkoŚ

Zastawa stołowa – dla kogo i na jakie okazje?

Powiedzmy sobie szczerze – o ile nie jesteś biednym studentem z dowcipów, który całe studia potrafi przetrwać z jedną miską i łyżko-widelcem – Tobie także potrzebna jest zastawa z prawdziwego zdarzenia. Nawet, jeśli mieszkasz samotnie albo tworzysz rodzinę 1+1 (plus pies/kot/rybka itp.), to przecież zdarza Ci się przyjmować gości lub rodzinę, która akurat wpadła w odwiedziny.

Zadbaj o spójną aranżację jadalni. Dekoracja stołu talerzami z 5 różnych kompletów nie wygląda profesjonalnie i elegancko, dlatego warto posiadać w swojej jadalni przynajmniej jeden porządny i pełny zestaw sztućców i naczyń z jednej serii. Przyznaj się, lepiej jada się ze zgranych i dopasowanych talerzy i półmisków czy z jednej miski przeznaczonej do wszystkiego – od płatków, po kluski, a na rosole kończąc?

Z czego składa się podstawowa zastawa stołowa?

Zastawa stołowa w swojej absolutnie podstawowej wersji składa się z 18 elementów, które tworzą komplety dla 6 osób. Znajdziesz w niej:

 • duże talerze płaskie,
 • talerze głębokie (miski) oraz
 • małe talerzyki deserowe.

Jeśli często miewasz gości lub zapraszasz znajomych czy rodzinę na przeróżne uroczystości – warto rozważyć zakup większego zestawu (12 kompletów) albo dwóch mniejszych (takich samych bądź zbliżonych kolorystycznie/stylem).

Masz już na czym jeść, zadbajmy więc o kolejną część aranżacji jadalni – sztućce, aby było czym jeść. W tym przypadku zestaw sztućców składać się będzie z 6 kompletów po 3 elementy każdy. Komplet sztućców zawiera:

 • widelce,
 • noże oraz
 • łyżkę stołową.

Ale to nie wszystko. Porządna zastawa to także serwis kawowy, w którym znajdą się:

 • spodki pod filiżanki,
 • filiżanki oraz
 • talerzyki deserowe,
 • dzbanek do kawy i herbaty,
 • dzbanek na mleko,
 • cukiernica.

Zaopatrz się jeszcze w paterę na ciasta wraz ze szpatułką, małe łyżeczki i widelczyk deserowe, a będziesz mieć prawie wszystko. Prawie, ponieważ brakuje jeszcze transparentnych szklanek na zimne napoje oraz dużego dzbanka na wodę z dodatkiem sezonowych owoców.

Jak wybrać dobry serwis obiadowy?

Gdy już wiesz, w co wyposażyć swoją aranżację jadalni, należy odpowiedzieć na pytanie: w jakim stylu zastawę potrzebujesz, aby prezentowała się elegancko, ale także w zgodzie ze stylem wnętrza? Czy musisz kupić gotową zastawę, czy jednak możesz podjąć się samodzielnego kompletowania własnego, spersonalizowanego serwisu obiadowego/kawowego? Zapytaliśmy o to AboutDecor – sprawdź ich praktyczne i jak zawsze trafne wskazówki.

Do większości wnętrz pasuje klasyczna biała zastawa. Biel jest elegancka i stylowa, a jednocześnie łatwo uzupełnić braki, gdy zdarzy nam się potłuc talerz. Jeśli wybierzesz zdobienia z motywem kwiatowym, serwis obiadowy zyska romantyczny wygląd, co idealnie wpasowuje się w styl klasyczny oraz rustykalny, a także prowansalski.

Zwolennicy modernizmu i industrializmu powinni stawiać na biel, czerń i szarości, ewentualnie złoto, stal i miedź. Jeśli chodzi o kształt – dominuje geometryczna krzywizna, warto więc sięgnąć po kanciaste i brylaste formy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.