Wiadomości z Żor

Letni urlop może okazać się wakacyjną katastrofą, jeżeli nie zadbasz o swój samochód!

  • Dodano: 2019-06-18 13:15

Sezon letni to przede wszystkim wyczekiwany okres urlopowy dla tysięcy polskich rodzin. To jednocześnie trudny i intensywny czas dla samochodów, pokonujących niejednokrotnie długie dystanse w palącym słońcu. Lato dla wielu aut to nie tylko okres wzmożonej pracy, ale również czas licznych awarii i usterek, tak charakterystycznych dla tej pory roku. Jakich?

Czynnik ludzki

Upał szkodzi nie tylko nam, ale również samochodom. Nieprawidłowa eksploatacja pojazdu w lecie czy też brak odpowiedniego serwisowania jego newralgicznych elementów może doprowadzić nieprzewidzianych i kosztownych usterek, a to ostatnia rzecz, jakiej chcemy podczas urlopu. Zanim więc wyruszy w podróż, sprawdź podstawowe systemy w samochodzie oraz trzymaj się pewnych podstawowych zasad jego eksploatowania.

Wyczerpana bateria

Bardzo ważny element samochodu, który nie lubi się z wysokimi temperaturami, to na pewno akumulator. Praktycznie każde tego typu urządzenie dostępne w sklepie z auto częściami iParts.pl pracuje optymalnie w temperaturze 20 stopni Celsjusza. W momencie, gdy słupki rtęci przekraczają 30 stopni Celsjusza, wówczas dochodzi do samorozładowania się akumulatora. Proces ten jest tym szybszy, im wyższa jest temperatura powietrza. Pamiętaj więc, aby unikać dłuższych postojów w palącym słońcu. To, że jednostka napędowa nie pracuje nie znaczy, że akumulator również. To on inicjuje zapłon, ale również zasila najważniejsze układy elektryczne w samochodzie podczas postoju. Przed wyruszeniem w podróż, sprawdź napięcie w akumulatorze. Stan na poziomie 12,4 V oznacza, że baterię należy podładować.

Para buch!

W słońcu męczy się nie tylko akumulator, ale również jednostka napędowa. Potrzebuje ona sprawnego układu chłodzenia, który utrzyma stałą i bezpieczną  dla silnika temperaturę.

Najczęstszą przyczyna awarii systemu chłodzenia jednostki napędowej jest ubytek płynu chłodniczego w układzie. Może on powstać w wyniku nieszczelności uszczelki lub uszkodzenia gumowych przewodów. Będąc w trasie systematycznie kontroluj wskaźnik temperatury płynu chłodzącego. Duży wzrost temperatury oznacza najpewniej przegrzewanie się silnika. Wówczas należy natychmiast się zatrzymać i schłodzić motor np. poprzez włączenie ogrzewania w aucie. Niebezpieczną sytuacją w czasie podróży jest także zagotowanie się płynu chłodniczego, co objawia się buchającą parą spod maski silnika. Należy regularnie sprawdzać stan cieczy oraz układu chłodniczegopodpowiada specjalista w sklepie iParts.pl.

Chłodny klimat w samochodzie

Aby móc w miarę komfortowo podróżować samochodem w czasie letnich upałów, niezbędna jest sprawna klimatyzacja. Przed podróżą warto poddać cały układ profesjonalnemu sprawdzeniu w autoryzowanym serwisie oraz przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji. Niesprawne lub uszkodzone elementy należy wymienić na nowe w internetowym sklepie z auto częściami iParts.pl. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać awariom na bieżąco niż naprawiać cały system, co niejednokrotnie kosztuje horrendalne pieniądze.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Adam

    To szczególnie ważne w tym okresie. Nam się już raz zdarzyło, że musieliśmy na szybko organizować inny transport ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.