Wiadomości z Żor

Kredyt hipoteczny a wkład własny

  • Dodano: 2021-02-18 13:30, aktualizacja: 2021-02-19 14:27

Stosunek wkładu własnego i hipoteki często umyka uwadze osobom ubiegającym się o kredyt hipoteczny. Instytucje udzielające kredytów podnoszą swoje oczekiwania, przez co udział w inwestycję stale rośnie. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie kredytu i jakie opcje przewiduje dla nas współczesny rynek finansowy!

Co rozumiane jest jako wkład własny?

Mianem wkładu własnego określamy udział w inwestycję np. nieruchomość o wysokości ustalonej przez bank. Osoba posiadająca zdolność kredytową na odpowiednio wysokim poziomie, wcale nie musi otrzymać pozytywnej decyzji od banku - można wręcz powiedzieć, że wkład własny jest ważniejszy od zdolności kredytowej. 

Kapitał przez nas zgromadzony uznawany za wkład własny musi spełniać wymogi obowiązujące w konkretnej placówce banku. Dla przykładu - ING Bank Polski uznaje za minimalny wkład własny wpłaty wysokości 20%, PKO BP 10% (finansowanie do 90% wartości nieruchomości gdy głównym zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka na lokalu mieszkalnym), BOŚ Bank 20%, a z kolei  Alior Bank lub Credit Agricole 10%. 

Im wyższy wkład własny, tym niższa rata kredytu

Często można spotkać się z wieloma mitami krążącymi wokół tematu wkładu własnego i kredytu hipotecznego. Do najczęściej powielanych mitów należą m.in.:

  1. Wkład własny musi być dostarczony w gotówce. 
  2. Pieniądze przeznaczone na kapitał własny nie mogą pochodzić z kredytu. 

Prawdą jest, że wymóg wkładu własnego określa bank, a przekroczenie zaproponowanego progu procentowego skutkuje zmniejszeniem kosztu całkowitego za hipotekę. 


 

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe w porównaniu do kredytów hipotecznych nie mają określonego przeznaczenia - pieniądze z nich pochodzące możesz przeznaczyć na dowolny cel. Osoba ubiegająca się o ten typ kredytu spisuje z bankiem odpowiednią umowę kredytową, na podstawie której jest zobligowana do regularnego uiszczania określonej raty. W umowie spisywanej przy udzielaniu kredytu gotówkowego znajdują się informacje dotyczące m.in. danych osobowych, okresu kredytowania, wysokości raty, terminu spłaty czy wysokości oprocentowania.  

Kredyty SMART

Współczesny rynek finansowy oferuje również tzw. kredyty smart, które można zaciągnąć w kilka chwil przez Internet. Niektóre z banków specjalizujących się w udzielaniu kredytów smart nie mają nawet swojej siedziby - wystarczy kilka kliknięć, aby w szybki i bezproblemowy sposób uzyskać potrzebną gotówkę. Kredytu SMART udziela się na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, numeru konta w banku, danych pracodawcy i miejsca zatrudnienia oraz informacji o dochodach. 

Aby wybrać najlepszą dla siebie opcję - skorzystaj z wyszukiwarki porównującej najlepsze oferty kredytów i pożyczek na stronie Bankier.pl!

Komentarze (1)    dodaj »

  • poprawcie to

    brałem kredyt w ostatnim czasie w BOŚ i wkład własny w BOŚ to 20%, a nawet 10% jak się da dodatkowe zabezpieczenie np. w postaci blokady na rachunku IKE lub IKZE.Autor chyba nie jest dobrze zorientowany :D

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.