Wiadomości z Żor

Jak i w ilu stopniach prać zasłony - w jakiej temperaturze, pranie zasłon.

  • Dodano: 2020-01-30 12:00

Jak prać w domu zasłony to pytanie często zadawane na forach internetowych. Pranie zasłon w domu nie jest skomplikowane. Podpowiadamy, jak bezpiecznie uprać zasłony w domu.

Jak prać zasłony – jak przygotować zasłony do prania

Przed praniem zasłony trzeba oczywiście zdjąć z karnisza i jeśli jest taka możliwość – wytrzepać, by pozbyć się osiadłego kurzu. Jeśli zasłony są bardzo mocno zabrudzone, można je wcześniej wymoczyć w wodzie z proszkiem do prania lub płynem. Czynność tę poleca się w przypadku mocno zabrudzonych zasłon oraz tych, na których pojawiły się plamy. Wymoczenia mogą też wymagać białe zasłony, które zżółkły lub zszarzały. Przed włożeniem zasłon do pralki dobrze jest złożyć je w kostkę. Bęben pralki powinien być przynajmniej w połowie pusty.

Jak prać zasłony – w proszku czy w płynie

Zasada jest prosta – im delikatniejsza tkanina, tym delikatniejszy detergent. Większość zasłon dobrze zniesie kontakt z proszkiem do prania, ale np. welwet czy welur lepiej uprać w płynie do prania tkanin delikatnych. Zasłony z jedwabiu i firany pierze się w specjalnych preparatach stworzonych z myślą o tej tkaninie.

Jak prać zasłony – w jakiej temperaturze prać zasłony

Im wyższa temperatura prania, tym większa pewność, że zasłony będą czyste, odplamione i pogniecione. Zdecydowanie nie poleca się prania zasłon w temperaturze wyższej niż 40°C. Wyjątkiem mogą być zasłony z mikrowłókna, które dobrze znosi wysoką temperaturę prania oraz prasowania. Zasłony z mikrowłókna zawsze wymagają prasowania, więc tu można pozwolić sobie na pranie w wyższej temperaturze. Wirowanie warto ograniczyć do 400 obrotów na minutę.

Jak prać zasłony – jak się pozbyć trudnych plam

W większości przypadków na plamy naturalnego pochodzenia pomaga płyn do mycia naczyń. Jeśli na zasłonach pojawiły się plamy np. po długopisie (dzieci mają nieograniczoną fantazję), można spróbować je wywabić czystym spirytusem. Plamy z marchewki, które uważa się za bardzo trudne do usunięcia, można posmarować olejem jadalnym, który rozpuści karoten, a z którym detergenty radzą sobie bardzo dobrze. Jeśli zasłony przeszły zapachem dymu tytoniowego, ratunkiem będzie sok z cytryny stosowany w proporcji 10 ml (około dwie łyżeczki) na 1 litr wody. Sok z cytryny najlepiej jest zastosować w czasie moczenia zasłon.

Jak prać zasłony na przelotkach

Zasłony na przelotkach nie wymagają specjalnego traktowania. Pierze się je podobnie jak zasłony upinane w inny sposób. Przelotek nie zdejmuje się do prania. Aby zabezpieczyć je przed uderzaniem o bęben pralki, zasłonę z przelotkami warto włożyć do poszewki na dużą poduszkę.

Jak prać zasłony – jak suszyć zasłony po praniu

Zasłony najlepiej suszyć, wieszając na okno. Będą wyprostowane i uda się uniknąć zagnieceń, które mogą pojawić się w przypadku powieszenia zasłon na sznurze bądź suszarce. Większość zasłon rozprostuje się w czasie schnięcie i nie będzie wymagać prasowania.

Jak prać zasłony – jak wyprać w domu grube i ciężkie zasłony

Grube i ciężkie zasłony do sypialni wymagają pojemnej pralki. Jeśli maksymalny wsad domowej pralki ogranicza się do sześciu kilogramów, lepiej oddać zasłony do pralni. W przeciwnym razie zachodzi ryzyko zniszczenia bębna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.