Wiadomości z Żor

Filtry przemysłowe chronią zdrowie i środowisko

  • Dodano: 2021-01-07 11:45

Rozwój przemysłu miał ogromny wpływ nie tylko na rozwój technologiczny, poprawę jakości życia i wiele innych pozytywnych rzeczy, ale również działał degradująco na środowisko. Obecnie stosowane surowe normy ekologiczne sprawiają, że negatywny wpływ działalności przemysłowej na środowisko i zdrowie ludzi znacząco spadł. 

Nie byłoby to możliwe bez wytworzenia wysokiej jakości filtrów przemysłowych zatrzymujących szkodliwe substancje często wielkości kilku mikronów. Ilość filtrów przemysłowych jest bardzo duża i wielu przedsiębiorców ma problem z doborem odpowiednich filtrów do swoich maszyn i wentylacji w budynkach. W tym artykule pokrótce omówimy najczęściej używane filtry wraz z ich zastosowaniami.

Czym są i jak działają filtry przemysłowe

Filtr przemysłowy jak sama nazwa wskazuje został stworzony z myślą o filtracji. Filtracja polega na przesianiu z gazu bądź cieczy niechcianych cząstek stałych. Filtry stosuje się we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, w których pracują ludzie, albo wrażliwe maszyny. Filtry w wentylacjach pozwalają chronić zdrowie pracowników w biurach, halach produkcyjnych, a nawet na salach operacyjnych. Co istotne filtry stanowią bardzo skuteczne rozwiązanie w zatrzymywaniu zanieczyszczeń, niektóre z nich posiadają dokładność na poziomie 99,9%. 

Czasy, w których nie patrzono na jakość filtrów dawno minęły. Obecnie stosuje się tylko najlepsze filtry gwarantujące dobrą i długą pracę, a przynajmniej tylko takie powinno się stosować. Jak zapewne wiesz, skład powietrza wygląda następująco 78% azot, 21% tlen, 1% inne gazy, do których zaliczamy gazy szlachetne oraz dwutlenek węgla i inne szkodliwe związki. Praktycznie każdego dnia przyjmujemy pewną niewielką dawkę szkodliwych gazów, nie da się nic z tym zrobić, nie jest ona jednak aż tak problematyczna. Prawdziwe problemy zaczynają się gdy pracujemy w miejscu zanieczyszczonym bez odpowiedniej filtracji, wtedy wpływ wdychanego powietrza na stan organizmu może być w perspektywie lat wyniszczający.

Właśnie z tego powodu filtry przemysłowe okazują się być niezbędne w wielu budynkach. Powietrze wpływające do pomieszczeń zamkniętych to jedno, równie istotne jest to powietrze, które wydostaje się z budynków. Należy dbać zarówno o zdrowie ludzi jak i środowisko, a filtry w tym pomagają.

Jaki filtr przemysłowy wybrać?

Bez wątpienia wybór odpowiednich filtrów nie jest rzeczą oczywistą. Wielu przedsiębiorców nie zajmuje się tym tematem w pierwszej kolejności, a specjalizacja jest dość wąska i wymaga specjalistycznej wiedzy. Taką wiedzę posiada zespół ITCeco, o którego ofercie na filtry przemysłowe można poczytać tutaj: https://itceco.pl/oferta/. Korzystanie z wiedzy specjalistów w zakresie doboru odpowiednich filtrów znacząco ułatwia życie i gwarantuje wybór najlepszego rozwiązania. Należy pamiętać, że różne działalności wymagają różnej dokładności filtrowania powietrza. Inne obostrzenia dotyczą przemysłu farmakologicznego a inne cementowni czy odlewni.

Niemniej omówmy krótko podstawowe rodzaje filtrów. Zacząć należy od podziału na filtry powietrza oraz cieczy. Zdecydowanie większą część rynku zajmują filtry powietrza. Filtry powietrza można jeszcze podzielić na filtry powietrza wlotowego i wylotowego.

Filtry olejów i innych cieczy oddzielają od siebie płyny o podobnych parametrach chemicznych od innych cieczy. Przykładowo najpopularniejszym filtrem jest filtr oddzielający wodę od oleju.

Zakończmy artykuł na wymienieniu podstawowych rodzajów filtrów jakimi są: filtry ceramiczne, absolutne, kasetowe i patronowe. 

Filtry produkowane są z różnych tkanin gwarantujących różną odporność na temperatury, wilgoć i środowisko chemiczne. Ilość rzeczy, na które należy zwrócić uwagę jest naprawdę spora, dlatego proponujemy kontakt z firmą, która na filtracji zna się jak mało kto. ITCeco działa na rynku od wielu lat i posiada masę zadowolonych klientów. Warto skorzystać z ich pomocy, aby mieć pewność że powietrze w Twojej firmie jest świeże i bezpieczne dla ludzi.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.