Wiadomości z Żor

Etat w biurze czy własna działalność?

  • Dodano: 2020-03-25 13:00

Wiele osób pracowników marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej. Kusząca wydaje się niezależność od humorów szefa, samodzielne ustalanie zasad pracy, wizja wysokich zarobków. Czy rzeczywiście bycie swoim własnym szefem jest lepsze od pracy na etat?

Czas pracy

Jeśli chodzi o czas poświęcany pracy wygrywa etat. Oczywiście będąc na własnej działalności sam ustalasz sobie, kiedy pracujesz. Najczęściej jednak wygląda to tak, że pracujesz praktycznie cały czas. Nierzadko po kilkanaście godzin dziennie. Szczególnie, gdy dopiero rozwijasz swoją firmę i nie zatrudniasz pracowników. Na etacie najczęściej praca odbywa się w ustalonych godzinach. Po wyjściu z biura możesz przestać myśleć o sprawach służbowych aż do następnego dnia.

Zarobki

W kwestii wynagrodzenia wygrywa na ogół własna działalność. Oczywiście nie zawsze tak jest i niejeden właściciel małej firmy może tylko pomarzyć o wynagrodzeniu specjalisty zatrudnionego w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Jednak prowadząc własną działalność masz realny wpływ na wysokość Twojego dochodu. Jako pracownik często nie jesteś w stanie przeskoczyć widełek płacowych, które Twój pracodawca przewidział dla stanowiska na którym pracujesz.

Odpowiedzialność

Jako właściciel firmy musisz zmierzyć się z dużą odpowiedzialnością. Wymogi formalne, jakim musisz sprostać prowadząc własną działalność nierzadko są bardzo rozbudowane. Za każde uchybienie w dokumentacji czy rozliczeniach odpowiadasz osobiście. Jeżeli zatrudniasz pracowników, za nich również jesteś odpowiedzialny. Jako pracownik najczęściej odpowiadasz jedynie za zadania określone w umowie o pracę.

Umiejętności

Będąc osobą zatrudnioną powinieneś posiadać umiejętności niezbędne do pracy na danym stanowisku. Często Twoje zadania wiążą się z wąską specjalizacją. Będąc prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej musisz poradzić sobie z wieloma różnymi dziedzinami, Właściciele małych firm muszą łączyć umiejętności obsługi klientów, sprzedaży, marketingu a często również prowadzenia księgowości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.