Wiadomości z Żor

Dlaczego warto założyć lokatę w 2022 roku?

  • Dodano: 2022-06-22 14:00

Lokata bankowa to jeden z popularnych sposobów oszczędzania pieniędzy. Zanim zdecydujemy się na założenie lokaty, warto zastanowić się, czy w naszym przypadku będzie to korzystne rozwiązanie. Sprawdź, dlaczego warto założyć lokatę bankową w 2022 roku!

Lokata bankowa jest bezpieczną metodą oszczędzania i pomnażania kapitału. Jakie są rodzaje lokat bankowych? Czy warto założyć lokatę w 2022 roku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to produkt oszczędnościowy, który umożliwia pomnażanie środków pieniężnych - http://lokatowy.pl/jak-zalozyc-lokate/. Założenie lokaty polega na zawarciu a bankiem umowy, na podstawie której możemy powierzyć mu wybraną kwotę pieniędzy na określony czas. Po upływie okresu obowiązywania umowy instytucja finansowa wypłaci nam zgromadzone środki wraz z odsetkami. Lokaty są uważane za jeden z najbezpieczniejszych produktów oszczędnościowych. Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje nam, że w przypadku niewypłacalności banku środki na lokacie do równowartości 100 tysięcy Euro zostaną nam wypłacone w stu procentach.

Lokaty bankowe - rodzaje

Istnieją różne rodzaje lokat bankowych. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć lokaty:

  • Terminowe (standardowe) – najczęściej wybierane; zakładane na określony czas. Wśród lokat terminowych można wyróżnić lokaty krótkoterminowe (zakładane na okres krótszy niż rok), długoterminowe (z umową podpisywaną na 2-3 lata) oraz kwartalne (pieniądze są przechowywane na lokacie przez 3 miesiące). Możemy zdecydować się na lokatę terminową odnawialną (która odnawia się automatycznie) lub nieodnawialną (kończy się z terminem zakończenia umowy).
  • Overnight (lokaty nocne) – aktualnie bardzo rzadko spotykane w ofercie banków. W przypadku lokaty nocnej kapitał przechowywany jest w banku tylko przez jedną noc. 
  • Rentierskie – zakładane na co najmniej 12 miesięcy i przeznaczone dla klientów z dużym kapitałem (minimum 100 tysięcy złotych).
  • Strukturyzowane – zapewniają nie tylko ochronę kapitału, ale także szansę na osiągnięcie wyższych zysków niż w przypadku standardowego oprocentowania lokaty.
  • Progresywne – ich oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu.
  • Dynamiczne – można się z nich wycofać przed końcem okresu obowiązywania umowy bez ryzyka utraty odsetek.
  • Walutowe – lokata walutowa może zostać założona w obcej walucie.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Wiele osób zastanawia się czy warto założyć lokatę bankową, czy też może lepiej zdecydować się na konto oszczędnościowe. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie te dwa produkty bankowe. Środki pieniężne na lokatę wpłacamy jednorazowo, a w przypadku zerwania lokaty przed terminem obowiązywania umowy utracimy zgromadzone odsetki. Z kolei w przypadku konta oszczędnościowego możemy w każdej chwili wypłacić całość lub część swoich pieniędzy bez ryzyka utraty odsetek. W przeciwieństwie do lokaty bankowej konto oszczędnościowe możemy prowadzić bezterminowo. Wybór pomiędzy lokatą a rachunkiem oszczędnościowym zależy więc od naszych indywidualnych potrzeb.

Dlaczego warto założyć lokatę w 2022 roku?

Zastanawiasz się, czy warto założyć lokatę bankową w 2022 roku? Obecny rok przyniósł nam podwyżki stóp procentowych. W związku z tym część banków podniosła oprocentowanie lokat bankowych oraz depozytów. Dzięki temu aktualnie możliwe jest założenie lokaty na korzystniejszych warunkach. Możemy liczyć na wyższe oprocentowanie lokaty niż jeszcze choćby rok temu. Więcej informacji na temat lokat bankowych znajdziesz w serwisie lokatowy.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.