Wiadomości z Żor

Czy tani smartfon może być dobry?

  • Dodano: 2019-05-29 11:15

Myślisz o kupnie nowego telefonu, ale nie chcesz przepłacać? Chociaż flagowe modele smartfonów kosztują niekiedy kilka tysięcy złotych, na rynku można znaleźć urządzenia o wiele tańsze. Czym się różnią od drogich modeli, czy są wytrzymałe i czy warto je kupować? Wyjaśniamy!

Tani smartfon - parametry

Nawet w budżetowych modelach smartfonów można znaleźć zaawansowane podzespoły czy pojemny akumulator, który pozwala na korzystanie z komórki przez kilka dni bez ładowania. Na przykład, w rankingu TOP 10 najlepszych modeli do 500 złotych możemy zobaczyć telefony wyposażone w kilkanaście gigabajtów wbudowanej pamięci, czterordzeniowy procesor czy zintegrowany czytnik linii papilarnych. Wiele z wymienionych tam budżetowych modeli również świetnie się prezentuje, nawet jeśli zastosowane materiały nie są aż tak solidne. Czym więc różnią się tanie smartfony od flagowców za kilka tysięcy?

Parametry, które najczęściej „zdradzają” niską cenę smartfona, to:

  • pamięć RAM - na tym podzespole najczęściej oszczędzają producenci, projektując tanie modele telefonów. Wyposażony tylko w 1GB pamięci operacyjnej smartfon może działać bardzo wolno, szczególnie przy korzystaniu z kilku aplikacji jednocześnie;

  • aparat fotograficzny - technologia związana z fotografią mobilną rozwija się bardzo dynamicznie. W efekcie, starsze modele telefonów bardzo szybko tracą na atrakcyjności właśnie w tym obszarze. Tanie smartfony mają zwykle słabsze aparaty o podstawowych funkcjach, które pozostają w tyle w porównaniu z zaawansowanymi flagowcami;

  • wersja systemu operacyjnego - tanie smartfony to też często takie, które lata świetności mają już za sobą. Można je rozpoznać po tym, że pracują w oparciu o starsze wersje Androida czy iOS;

  • brak innych zaawansowanych funkcji, np. NFC czy technologia rozpoznawania twarzy.

Kiedy warto kupić budżetowy telefon?

Chociaż tanie smartfony oferują mniej możliwości, niż droższe modele, wciąż jest na nie popyt. Zastanawiasz się, czy kupić telefon za kilkaset złotych? Jeśli korzystasz z tego urządzenia przede wszystkim do dzwonienia, pisania SMS-ów czy sprawdzania powiadomień na Facebooku, niedrogi smartfon może Ci z powodzeniem wystarczyć. To samo tyczy się osób, którym nie zależy na najwyższej jakości wykonywanych nim zdjęć.

Innym przypadkiem, kiedy budżetowy smartfon sprawdzi się najlepiej, jest kupno telefonu w prezencie dla dziecka. Najmłodsi mogą obyć się bez zaawansowanej technologii, a dzięki temu, że urządzenie nie kosztowało zbyt dużo, jego zgubienie czy uszkodzenie łatwiej będzie przełknąć.

Jakie są najciekawsze tanie smartfony?

Szukasz smartfona w przystępnej cenie? Właściwie większość marek znanych z produkcji tych urządzeń ma w ofercie budżetowe wersje swoich telefonów - przykładem jest np. Huawei Y5 z 2018 roku czy Xiaomi Redmi 6A. Oprócz tego, w sprzedaży można znaleźć tanie smartfony producentów, które specjalizują się w niższym segmencie cenowym, jak np. Kiano czy polska marka myPhone. Inną opcją jest zakup smartfona z outletu - to rozwiązanie dla Ciebie, jeśli zależy Ci na świetnej jakości, ale nie chcesz przepłacać.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.