Wiadomości z Żor

Basen kryty czy pod chmurką - sprawdź wady i zalety tych rozwiązań

  • Dodano: 2022-09-21 06:30, aktualizacja: 2022-09-21 08:44

Czy w naszej strefie klimatycznej warto budować baseny ogrodowe, czy jednak jeśli mamy ochotę na prywatną pływalnię, lepiej jest postawić na basen kryty, wewnątrz domu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać zalety i wady obu rozwiązań i ewentualne alternatywy.

Budowa basenu odkrytego

Korzystanie z basenów ogrodowych jest uzależnione ściśle od pogody, zatem w praktyce oznacza to możliwość użytkowania ich przez jakieś dwa do czterech miesięcy w roku, o ile lato nie wypadnie deszczowe, co czasem zdarza się w Polsce. Osoby, które chciałyby korzystać z basenu niezależnie od pogody, muszą postawić więc na baseny kryte. Kolejne minusy odkrytego, stałego basenu to konieczność użycia materiałów odpornych na różne warunki atmosferyczne, a także obowiązek ciągłego sprzątania zanieczyszczeń takich jak opadłe liście (zazwyczaj ogród zapewnia stały dopływ roślinnych zabrudzeń) czy powstające glony. Jako zalety basenu odkrytego można wskazać natomiast, że jest on tańszy niż kryty, nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę (o ile nie przekracza pewnych wymiarów), a kąpiel latem pod promieniami słońca (czy nawet księżyca) daje o wiele więcej radości, niż pod dachem.

Kryty basen domowy

Kryty basen najczęściej lokalizuje się w piwnicy. Zdecydować się na jego budowę warto już w momencie projektowania domu, gdyż późniejsza adaptacja może być trudna czy nawet niemożliwa, a na pewno bardziej kosztowna, niż zbudowanie go od razu. Ważne jest zapewnienie efektywnego odprowadzania wilgoci, w miejscu, gdzie znajduje się basen, a także kontrolowanie temperatury tak by ograniczyć parowanie wody. Pojawia się więc konieczność wprowadzenia klimatyzacji lub zamontowania osuszacza powietrza. Oznacza więc to dodatkowe koszty, decydujące o tym, że kryty basen droższy jest od tego na zewnątrz.

Tania alternatywa - baseny dmuchane, stelażowe i jacuzzi

Jeszcze jedną opcją są gotowe baseny, do kupienia m.in. w sklepie renovey.com.

Baseny stelażowe są zazwyczaj bardziej przystępne niż inne rodzaje basenów i mogą być zainstalowane w każdym podwórku. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, więc łatwo jest znaleźć taki, który będzie pasował do Twoich potrzeb. Są nieco bardziej stabilne niż baseny dmuchane. Składają się z ram aluminiowych lub stalowych, wykładzin winylowych lub z włókna szklanego i kotew betonowych. Stoją bezpośrednio na ziemi. Ich odmiana, baseny kanadyjskie mają podobną konstrukcję, ale są wkopywane w ziemię.

Kolejną opcją, dla tych, którzy wolą ciepłe kąpiele, jest jacuzzi dmuchane - wygląda jak wiele basenów dmuchanych, ale może być używane również zimą. Pierwsze nadmuchiwane jacuzzi były ciężkie, ale teraz są wykonane z trwałych materiałów, które sprawiają, że są wystarczająco lekkie, aby je przenosić. Jedną z najbardziej popularnych marek produkujących ten sprzęt jest Intex, który oferuje wiele różnych rozmiarów i kształtów dla różnych potrzeb.

Zanim podejmiesz decyzję o budowie basenu, przyjrzyj się pozostałym opcjom - być może okaże się, że kupno gotowego rozwiązania będzie znacznie bardziej opłacalne.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.