Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Ważne elementy ubezpieczenia zabytkowego pojazdu

  • Dodano: 2017-12-08 08:30, aktualizacja: 2017-12-08 08:38

Wielu posiadaczy zabytkowych samochodów traktuje je jak inwestycję, inni jak hobby. Jednak niezależnie od motywacji, każdy z nich chce spać spokojnie – z myślą, że w razie jakichkolwiek problemów z pojazdem ochroni go odpowiednie ubezpieczenie.

Każdy kierowca wie, że polisy ubezpieczeniowe dla samochodów mogą diametralnie różnić się w zależności od firmy, która je oferuje – w grę wchodzi nie tylko cena, ale i ogromna liczba dodatkowych bonusów czy ograniczeń, jakie są związane z umową. To sprawia, że wybranie odpowiedniej oferty wcale nie jest proste – pochopna decyzja może zaowocować oszczędnością kilku złotych, co jednak poskutkuje zawarciem znacznie gorszej umowy, niż u podobnej cenowo konkurencji. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Warunki ubezpieczenia

Posiadacze zabytkowych aut są w znacznie lepszej sytuacji niż inni kierowcy – mogą oni wykupić ubezpieczenie na znacznie krótszy czas (minimum 30 dni). Tym samym nie muszą wiązać się aż na rok z ubezpieczycielem. Część firm (głównie brytyjskich, takich jak Lancaster Insurance) oferuje także ubezpieczenia na limit przejechanych kilometrów – to bardzo korzystna opcja dla kierowców, którzy chcą użyć swojego pojazdu tylko po to, by dotrzeć na zlot miłośników podobnych samochodów. Oferta ta jest specjalnością firmy, warto poznać więcej szczegółów na stronie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Dodatkowe opcje

Podczas szukania ubezpieczyciela warto zapytać agenta przede wszystkim o to, czy polisa obejmuje modyfikacje samochodu – a jeśli tak, to jakie. Warto mieć też na uwadze odpowiednie zapisy w umowie, jeśli samochód jest wykorzystywany komercyjnie, na przykład wypożyczany na śluby czy inne okazje. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, czy polisa obejmie zniszczenia powstałe podczas prowadzenia pojazdu przez klienta. Dla jeszcze innych kolekcjonerów istotna będzie możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na większą liczbę aut – wiele firm domyślnie oferuje już tego typu umowy, dedykowane tym osobom, które posiadają więcej niż jeden pojazd w kolekcji.

Istotną kwestią jest też ważność ubezpieczenia na terenie kraju lub całej Europy – liczne zloty fanów motoryzacji odbywają się poza granicami Polski; w tej sytuacji dobrze jest wybrać umowę, która zagwarantuje nam ochronę nawet na zagranicznych drogach. Innym istotnym warunkiem może być konieczność dostarczenia faktur na wszelkie naprawy – może to być o tyle problematyczne, że wielu właścicieli takich samochodów remontuje je samodzielnie; wówczas wystawienie faktury jest niemożliwe.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.