Wiadomości z Żor

Żorzanin laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii!

  • Dodano: 2019-04-08 12:30

Najważniejsze daty, wydarzenie i postacie historyczne od czasów starożytnych aż po XIX wiek, nie mają tajemnic przez żorzaninem Karolem Sobikiem.

Uczeń klasy III gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki w Żorach został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii.

Historią zacząłem interesować się wraz z początkiem nauki w gimnazjum, a w drugiej klasie zacząłem brać udział w konkursach. Dużym wyznaniem był dla mnie zeszłoroczny konkurs  „Co wiesz o Żorach?”, w którym awansowałem do finału i zająłem 5 miejsce – mówi Karol Sobik. - Na początku tego roku szkolnego moja nauczycielka, Pani Joanna Lojza, namówiła mnie na udział w konkursie wojewódzkim i wtedy też zaczęły się przygotowania. Uczyłem się właściwie codziennie, poświęcając na to naprawdę wiele czasu – podkreśla uczeń „Miarki”.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Historii rozgrywany był w trzech etapach. By osiągnąć sukces potrzebna była niezwykle rozległa wiedza, dotycząca różnych epok historycznych. Rywalizacja rozpoczęła się w etapie szkolnym, gdzie sprawdzana była wiedza, dotyczące starożytności i średniowiecza. Najlepsi uczniowie zakwalifikowali się do etapu rejonowego, gdzie sprawdzano ich wiedzę dotyczącą nowożytności. Ci, którzy zdobyli co najmniej 85% punktów, zostali zakwalifikowani etapu wojewódzkiego. Odpowiadali w nim na pytania dotyczące XIX wieku. – Zakres pytań wykraczał poza to, czego uczymy się z podręczników do gimnazjum, dlatego korzystałem z książek do liceum, ucząc się razem z moim bratem Pawłem. On przygotowywał się do matury, a ja do konkursu – mówi Karol Sobik. - Niezwykłym wparciem była też dla mnie moja nauczycielka, pani Joanna Lojza, która poświęciła mi bardzo dużo czasu i zawsze służyła pomocą  - podkreśla młody żorzanin.

Poświęcony czas i wysiłek nie poszły na marne. Karol świetnie poradził sobie w etapie wojewódzkim i zdobył tytuł laureata! Warto podkreślić, że aby to osiągnąć trzeba odpowiadać na pytania niemal perfekcyjnie i zdobyć ponad 90% możliwych do uzyskania punktów.

Laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych wzięli udział w uroczystej gali, podczas której odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk śląskiego wicekuratora oświaty - Dariusza Domańskiego. W nagrodę za doskonały występ w konkursie, Karol Sobik nie musi przystępować do egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej, a także ma pierwszeństwo podczas naboru do dowolnie wybranej szkoły średniej.

Chcę zostać w „Miarce” bo mam tutaj świetnych nauczycieli i doskonałe możliwości do dalszego rozwoju – podkreśla żorzanin. - Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie Pani Joannie Jolzie i mojemu bratu Pawłowi. Bez nich ten sukces nie byłby możliwy – dodaje.

Serdecznie gratulujemy Karolowi doskonałego wyniki i życzymy dalszych sukcesów! 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również