Wiadomości z Żor

Żory zamożne czy nie? Pojawił się nowy ranking

  • Dodano: 2018-07-31 08:00, aktualizacja: 2018-07-30 19:00

Czasopismo „Wspólnota” opublikowało nowy ranking „Bogactwo samorządów Ranking dochodów JST 2017”. Jak wypadło nasze miasto?

W czołówkach poszczególnych kategorii zaszły niewielkie zmiany. Pozycję liderów utrzymały Kleszczów,Polkowice, Sopot, Warszawa i województwo mazowieckie.

Jeśli chodzi o Żory, to w zestawieniu miast na prawach powiatu nasz samorząd zanotował spadek o jedno miejsce w porównaniu do 2016 roku i znalazł się na trzydziestej ósmej lokacie. Zamożność na jednego mieszkańca wyniosła 3699,76 zł. W porównaniu, prowadzący w tej części rankingu Sopot ma 6849,26 zł per capita.

W województwie Śląskim wyprzedzają nas m.in. Gliwice (4), Dąbrowa Górnicza (6), Bielsko Biała (12), Tychy (13), Rybnik (21), Chorzów (28) i Jastrzębie Zdrój (34). Choć wynik nie jest najlepszy, za Żorami uplasowały się takie miasta jak Ruda Śląska (39), Zabrze (44) i Świętochłowice (48).

Cały ranking można zobaczyć TUTAJ.

Komentarze (1)    dodaj »

  • kaktusnadłoni

    Myślę że Żory mogły by być zamożniejsze. Dużo naszych pieniędzy wypływa z miasta we wszystkie strony jak z dziurawej beczki. Na przykład, spora liczba bloków jest w spółdzielni Nowa Jastrzębie. Roboty wokół bloków wykonują w większości firmy z Jastrzębia bo zarząd SM Nowa dba o swoich. Za ciepło pochodzące z żorskiej kotłowni też pieniądze idą gdzieś, bo miasto w stosownym czasie nie starało się tej ciepłowni skomunalizować. Nawet nasz żorski BKM podlega finansowo MZK Jastrzębie, i to w Jastrzębiu zostaje część podatku dochodowego od osób prawnych (z angielska zwanego skrótowcem cit). Było ZTK, płaciło podatki w Żorach, nie podobało się naszym władzom, sprzedali i śmieci wywozi firma z Knurowa i tam idą nasze pieniądze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również