Wiadomości z Żor

Żory jedynym miastem na prawach powiatu w województwie, w którym przybywa mieszkańców!

  • Dodano: 2022-06-07 09:45

Dostępne są już nowe dane GUS, dotyczące liczby ludności i salda migracji w naszym województwie i całej Polsce w 2021 roku. W ponad 2 tysiącach, z łącznej liczby prawie 2,5 tysiąca polskich gmin, saldo migracji było ujemne. Żory są jednak chlubnym wyjątkiem – jako jedyne miasto na prawach powiatu w województwie śląskim możemy pochwalić się tym, że więcej ludzi się u nas osiedliło, niż się wymeldowało.

Jak możemy przeczytać w dodatku „Katowice” do poniedziałkowej „Gazety Wyborczej” (06.06.2022 r.) w minionym roku z kilkunastu największych miast naszego regionu wyjechało na stałe w sumie około 7,5 tysiąca ludzi. Jedynym miastem na prawach powiatu, które miało w 2021 roku dodatnie saldo migracji były Żory. Wyniosło ono +249 osób. Drugie w kolejności były Mysłowice z bilansem - 59, a trzecie Katowice, - 83. Najgorzej wypadło Zabrze, w którym różnica między zameldowaniami a wymeldowaniami wyniosła aż – 922 osoby. Warto jeszcze wspomnieć o saldzie migracji w sąsiednich miastach: Rybniku, gdzie wyniosło - 461 oraz Jastrzębiu-Zdroju, gdzie wyniosło – 634.

Według danych GUS liczba mieszkańców Żor na dzień 31.12.2021 r. wyniosła 62 848 osób.

- Nasz sukces wynika z tego, że mieszkanie w Żorach po prostu się opłaca. W naszym mieście najmłodsi uczą się w nowoczesnych żłobkach, przedszkolach i szkołach, których standard z roku na rok poprawiamy. Mogą do tych placówek dojechać za darmo autobusami Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej. Wspieramy rodziny wielodzietne, które mogą skorzystać z programu zniżek w ramach „Karty Duża Rodzina”. Rodzice mogą też liczyć na pomoc w postaci programów bezpłatnych szczepień przeciw meningokokom i HPV oraz programów profilaktyki związanej z próchnicą i otyłością wśród najmłodszych. Osoby starsze otrzymują natomiast zniżki z „Kartą Seniora”, mogą też aktywnie spędzić czas w Dziennym Domu „Senior+”.  Tym, co pozytywnie wyróżnia Żory na tle innych miast, jest kompleksowy system opieki dla osób z niepełnosprawnościami. Udzielana jest ona m.in. w nowoczesnym Ośrodku Wczesnej Interwencji oraz Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym czy w wyjątkowym na skalę kraju Zakładzie Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja”. Tu mogą znaleźć pracę, np. w pracowni stolarskiej czy gastronomicznej, której częścią jest Bar Mleczny „Krówka” i restauracja „Oberyba”. ZAZ zapewnia też rehabilitację tych osób.  Znaczący wpływ na wzrost liczby mieszkańców ma na pewno dużo liczba miejsc pracy w Żorach, w szczególności w zakładach działających na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Przemysłowej. To efekt naszej polityki nastawionej na tworzenie sprzyjających warunków dla inwestorów – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również