Wiadomości z Żor

Żorscy policjanci obchodzili Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

  • Dodano: 2023-11-22 07:15, aktualizacja: 2023-11-22 09:34

Każdego roku w trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W ramach obchodów tego dnia policjanci ruchu drogowego żorskiej komendy Policji przeprowadzili na terenie miasta akcję edukacyjno-profilaktyczną. Podczas kontroli drogowych oraz rozmów z mieszkańcami stróże prawa apelowali o przestrzeganie przepisów i wzajemny szacunek na drodze.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).

Analiza stanu bezpieczeństwa przeprowadzona przez żorskich mundurowych dotycząca października 2023 r. wykazała, że stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym pogorszył się względem 2023 roku, gdyż zaistniały, aż cztery wypadki drogowe, a liczba kolizji spadła o 1.

Największą liczbę zdarzeń w październiku 2023 r. odnotowano na: autostradzie A1 (13 zdarzeń), al. Zjednoczonej Europy (11 zdarzeń), a także ul. Wodzisławskiej (7 zdarzeń), co stanowi 35,63% wszystkich zdarzeń drogowych zaistniałych w w/w okresie.

Główną przyczyną zdarzeń drogowych było:

  • niezachowanie bezpiecznej odległości (26 zdarzeń )
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (12 zdarzeń )
  • nieprawidłowe cofanie (10 zdarzeń )
  • nieprawidłowe omijanie (9 zdarzeń )

Pamiętajmy, że to my samy mamy bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze, a zrozumienie i szacunek użytkowników jest do niego kluczem. O tym właśnie przypominali podczas niedzielnej akcji żorscy mundurowi, w której trakcie rozmawiali z mieszkańcami i rozdawali odblaskowe elementy, dzięki którym niechroniony uczestnik ruchu drogowego staje się szybciej widoczny dla kierujących samochodami. Policjanci zwracali uwagę także na właściwe i sprawne oświetlenie pojazdów. W okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła nabierają szczególnego znaczenia. Między innymi pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również