Wiadomości z Żor

Zieloni domagają się obowiązkowych szczepień na Covid-19 dla dzieci

  • Dodano: 2021-12-17 06:00, aktualizacja: 2021-12-17 07:57

Partia Zieloni domaga się, by szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat przeciwko Covid-19 były obowiązkowo - oświadczył w czwartek rzecznik ugrupowania Maciej Józefowicz.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat obowiązkowe?

"Kilka miesięcy temu domagaliśmy się obowiązkowych szczepień na Covid, co później podchwyciły inne partie, tak samo teraz żądamy wpisania szczepień na Covid na listę obowiązkowych szczepień dla dzieci. Tak jak dzieci szczepione są na polio, na inne choroby zakaźne, powinny być szczepione na Covid" - powiedział Józefowicz na konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślił, że "szczepionki są wielkim osiągnięciem nauki, wielkim osiągnięciem ludzkości, przyczyniły się do zwalczenia wielu groźnych, śmiertelnych chorób". Stąd, zdaniem Zielonych, szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich, którzy ze względów zdrowotnych mogą być zaszczepieni.

Rzecznik Zielonych zaapelował też do rodziców, by "tak szybko, jak to możliwe" zaszczepili dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Przekonywał, że "nawet gdy dzieci mają choroby przewlekłe, w większości przypadków to wcale nie jest przeciwwskazanie przeciwko zaszczepieniu".

"Jeśli dziecko, które już na coś choruje nie zaszczepi się i zachoruje na Covid, to przebieg tej choroby będzie znacznie cięższy i realnie będzie zagrażał życiu" - mówił.

Od czwartku ruszają szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej.

E-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat wystawiane jest automatycznie z chwilą skończenia przez dziecko 5 lat. Dopuszczone kanały rejestracji na szczepienie to m.in. infolinia 989, e-Rejestracja i punkty szczepień.

Kwalifikację do szczepienia dzieci wykonuje lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu, również lekarz stażysta i lekarz rezydent.Szczepionki przeciw COVID-19 w grupie dzieci 5-11 lat mogą być podawane wraz z innymi szczepionkami w ramach Programu Szczepień Ochronnych, tylko w różne części ciała. Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21. dni między dawkami. (PAP)

Komentarze (1)    dodaj »

  • real

    Ten pan józefowicz niech sam się szczepi dziennie po 3X i to domózgowo ! Zielonych na czarny kolor przefarbować !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również