Wiadomości z Żor

Zbadaj się w Żorach! Wirus HCV sam nie odpuści

 • Dodano: 2022-07-21 08:15, aktualizacja: 2022-07-21 08:21

By żyć zdrowo i długo należy dobrze się odżywiać, dbać o aktywność fizyczną, ale przede wszystkim - badać się i w razie potrzeby podjąć się specjalistycznego leczenia.

Niestety, nie robimy tego regularnie. Bywa, że zaniedbujemy ważne dla nas badania, w tym również te pozwalające wykryć wirusa HCV. Pamiętajmy, że wirus sam nie odpuści – jedynie szybka diagnoza i podjęcie leczenia są gwarancją pozbycia się go z organizmu. Obecnie w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” można bezpłatnie wykonać badanie anty-HCV w wybranych placówkach na Śląsku.

Jeśli coś nas nie boli, to problem nie istnieje

Niestety wielu pacjentów czeka z profilaktyką do ostatniego momentu. Ten problem jest szczególnie istotny w przypadku zakażeń wątroby, ponieważ nie niosą one ze sobą praktycznie żadnych odczuwalnych objawów. Wątroba to organ, który nie jest unerwiony nerwami czuciowymi. Z tego względu sama w sobie nie może boleć. Jest też dość wytrzymałym narządem – chroni nas przed negatywnymi skutkami złej diety, używek i wieloletnich zaniedbań. Nie jest jednak niezniszczalna, szczególnie w kontekście dopadającej ją wirusów, a w szczególności wirusa HCV. Powoduje on wirusowe zapalenie wątroby typu C, co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby.

Do zakażenia dochodzi w momencie, kiedy w wyniku przerwania ciągłości tkanek, do organizmu dostanie się niewielka ilość zakażonej krwi. Zakazić można się w codziennych sytuacjach - podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w studiu tatuażu, a także podczas drobnych zabiegów medycznych. Co więcej, zakazić się można korzystając z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). Infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo.

Nieleczone WZW C może rozwijać się latami. Pacjenci często dowiadują się o obecności wirusa w organizmie, kiedy wywołane zmiany są znaczne i mogą wymagać przeszczepu wątroby.

Diagnoza ratuje życie

Co więcej, szybka zdiagnozować to również szybie, skuteczne i bezpieczne leczenie. W tym celu należy się zbadać. Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach dodaje: Wirus HCV to jeden z wirusów, którego możemy pokonać, a nie wiedzieć czemu poddajemy się jego działaniu. Już teraz wiemy, że zakażenie wirusem HCV to problem ok. 150 tys. osób w Polsce, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Pacjenci czekają na ostatnią chwilę z wykonaniem badania anty-HCV i pozwalają wirusowi siać spustoszenie w organizmie. Chciałbym przypomnieć, że chociaż na systemowy program wykrywania HCV nadal czekamy, to istnieje szereg inicjatyw, które pozwalają szybko i bezpłatnie takie badanie wykonać. Trzeba jedynie być świadomym jego istoty i konsekwencji ewentualnej choroby. Dlatego zachęcam – badajmy się, diagnoza ratuje życie. 

Wsparcie lokalnych samorządów

Jak wspomina ekspert w Polsce nie ma obecnie systemowego rozwiązania, który pozwoliłby szybciej diagnozować pacjentów. Dlatego tym bardziej warto przejąć inicjatywę i wykonać badanie anty-HCV. Niestety, zwykle chorzy dowiadują się o zakażeniu przypadkiem, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją. Poszczególne organizacje pacjenckie, jak chociażby Fundacja Gwiazda Nadziei, organizują kampanie świadomościowe. Jedną z nich jest „Śląsk wolny od HCV”, w ramach, której mieszkańcy regiony mogą bezpłatnie sprawdzić, czy wirus jest obecny w ich organizmie.

Naszą inicjatywę poparł Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a także włodarze poszczególnych miast i gmin. Dzięki akcji bezpłatnych badań anty-hcv jesteśmy w stanie pomóc tym z pacjentów, dla których nie zostało przygotowane żadne systemowe rozwiązanie. WZW C można wyleczyć, to sukces współczesnej medycyny. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio wcześnie wykryć obecność wirusa w organizmie. Bez badań jest to niemożliwe. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Śląska, do przebadania się – tak szybko, jak to możliwe. Badanie jest bezpłatne, bezbolesne i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.” – dodaje Barbara Pepke.

Wykryto wirusa i co dalej?

Badanie anty-HCV wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku wykonuje się badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające, aktywne zakażenie tzw. HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl, w zakładce „Śląsk wolny od HCV”, zamieszczone zostały materiały informacyjne, aktywne mapy punktów pobrań oraz placówek, gdzie obecnie prowadzi się leczenie na Śląsku.

Zdiagnozowanie problemy to przełomowa informacja dla każdego z nas. Możemy pozbyć się wirusa i cieszyć się dobrym zdrowiem. Po wykonanym badaniu pacjent może liczyć na wsparcie lekarza. Eksperci podkreślają, że obecnie dysponujemy skutecznym, bezpiecznym, ale też krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące) leczeniem, niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim – refundowanym, czyli bezpłatnym dla pacjenta.

W ramach akcji „Śląsk wolny od HCV” bezpłatnie badanie można wykonać w placówkach ALAB laboratoria. W Żorach bezpłatne badanie można zrobić w laboratorium mieszczącym się na os. 700-lecia Żory 15c (NZOZ Eskulap).

 • Bielsko-Biała, ul. K. Wielkiego 26
 • Częstochowa, ul. Racławicka 22
 • Częstochowa, ul. Brzozowa 7 lok.2
 • Czeladź, ul. Kościelna 5
 • Gliwice, ul. Zygmuntowska 84
 • Katowice, ul. 3 Maja 34
 • Katowice, ul. Panewnicka 65
 • Katowice, ul. Tysiąclecia 17
 • Katowice, ul. T. Kościuszki 92 B
 • Myszków, ul. M.C. Skłodowskiej 6
 • Poraj, ul. Armii Krajowej 75
 • Racibórz, ul. Bielska 2
 • Rybnik, ul. Górnośląska 140
 • Rybnik, ul. Mościckiego 4
 • Rybnik, ul. Kościuszki 59/III
 • Siemianowice Śląskie, ul. 1 Maja 9
 • Sosnowiec, ul. Jagiellońska 6a
 • Sławków, ul. Piekarska 6
 • Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 164
 • Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 53a
 • Zabrze, ul. Dubiela 3
 • Żory, os. 700-lecia Żory 15c

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.